Efekt cieplarniany: zagrożenie czy bujda?

Efekt cieplarniany

Efekt cieplarniany

Od kilkunastu lat efekt cieplarniany jest wymieniany jako jeden z największych, negatywnych skutków działalności człowieka, a zarazem jako jedno z największych zagrożeń dla środowiska i ludzkości. Do tej pory wydawało się, że rzeczywiście tak jest bo… nie było podstaw by sądzić inaczej.

Teraz okazuje się, że efekt cieplarniany to – być może – jedna wielka bujda!

Jak powstaje efekt cieplarniany?

Jak mówi Wikipedia:

Efekt cieplarniany to zjawisko podwyższania temperatury Ziemi spowodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze.

Na czym owo zjawisko polega? W skrócie chodzi o to, że gazy cieplarniane (dwutlenek węgla, metan, freony, tlenek azotu i inne) tworzą w atmosferze warstwę, która odbija promieniowanie słoneczne, tym samym ją podgrzewając. Zasada jest tutaj podobna jak w szklarni – gazy cieplarniane przepuszczają promienie słoneczne na Ziemię, ale nie pozwalają im wydostać się na zewnątrz. Stąd właśnie efekt cieplarniany często nazywa się także efektem szklarniowym. Dość dobrze pokazuje to poniższy schemat:

Efekt cieplarniany - schemat

Źródło: dlaklimatu.pl

Według wielu ekspertów za efekt cieplarniany odpowiedzialny jest człowiek i jego działalność. Zgodnie z tą teorią, to przemysł, transport, elektrownie i inne źródła dwutlenku węgla sprawiają, że temperatura na Ziemi rośnie.

Skutki efektu cieplarnianego

Efekt cieplarniany ma swoje konsekwencje. Tą najważniejszą jest wzrost temperatury na świecie. Tylko w ciągu ostatnich 100 lat średnia, roczna temperatura na kuli ziemskiej wzrosła o 0,7 stopnia Celsjusza. To niewiele, ale przewiduje się, że za kolejnych 100 lat  wzrost ten może wynieść już 5-6 stopni. Miałoby to katastrofalne skutki:

  • Stopienie się lodowców i podniesienie się poziomu oceanów nawet o 50 – 60 metrów, efektem czego byłoby zalanie m.in. Holandii, Belgi czy Londynu!
  • Zmiana klimatu
  • Większa liczba susz, gwałtownych burz, cyklonów.
  • Wyginięcie wielu gatunków roślin i zwierząt.

Czy winny jest człowiek?

Choć póki co nadal przyjmuje się, że za efekt cieplarniany odpowiedzialna jest ludzkość i nasza działalność, dziś wcale nie jest to tak oczywiste jak jeszcze 10 lat temu. Część badaczy dowodzi bowiem, że efekt cieplarniany jest naturalnym procesem, na który nie mamy żadnego wpływu.

Za tą tezę przemawia przynajmniej kilka argumentów. Jeśli spojrzeć w historię naszej planety, zobaczymy, że jej klimat już wielokrotnie się zmieniał i to na długo przed erą przemysłową. W czasach dinozaurów, stężenie dwutlenku węgla było na przykład czterokrotnie większe niż dzisiaj, mimo, że człowieka wówczas jeszcze nie było. Ciepło było również we wczesnym średniowieczu – na tyle ciepło, że Wikingowie mogli osiedlić się na Grenlandii i Islandii, zwąc je „zielonymi wyspami”. Jak to możliwe?

Otóż wielu fachowców twierdzi, że za wzrost temperatury na Ziemi odpowiada aktywność Słońca oraz erupcje wulkanów. Emitują one tak ogromne ilości ciepła (Słońce) i gazów cieplarnianych (wulkany), że człowiek jest przy nich całkowicie nieszkodliwy. Czy to prawda?

Na tą odpowiedź trzeba jeszcze poczekać.

Reply