Globulki kontra tabletki

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną zwracają szczególną uwagę na skład przyjmowanych przez siebie leków w obawie przed ewentualnymi interakcjami i działaniem osłabiającym antykoncepcyjne właściwości pigułek czy plastrów. Działanie takie generalnie jest słuszne, jednak w wielu przypadkach panika, że dany preparat może zmniejszyć skuteczność antykoncepcji, nie jest potrzebna.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku globulek dopochwowych, stosowanych podczas infekcji z dróg rodnych, które niejednej z pań spędziły sen z powiek. Na szczęście globulki dopochwowe, jak sama nazwa wskazuje, to środki stosowane jedynie miejscowo – ich działanie ogranicza się wyłącznie do określonego obszaru ciała, i mimo ze niewielka ilość leku z globulki przenika do krwi, jest ona na tyle minimalna, ze w żaden sposób nie może ona wpływać na działanie innych zażywanych przez nas preparatów, także i tabletek antykoncepcyjnych.

Inna sprawa, że leczenie infekcji intymnej wymaga często zastosowania nie tylko miejscowo działających kremów czy właśnie globulek, ale także środków doustnych. Także i one nie wpływają na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, jednak dla własnego dobra lepiej na czas terapii zrezygnować ze współżycia. Jeżeli jednak zdecydujemy się na nie, parter koniecznie powinien użyć prezerwatywy – dzięki temu uchronimy się przed zaostrzeniem stanu zapalnego w pochwie i zapobiegniemy rozprzestrzenieniu się infekcji.

Reply