Jak rozgryźć choleryka?

choleryk

Jak rozgryźć choleryka?

Cholerycy terroryzują bliskich i otoczenie swoimi napadami gniewu i agresji. Zwykle są to wybuchy gwałtowne, ale krótkotrwałe. W trakcie napadu gniewu choleryk całkowicie traci nad sobą panowanie, kontrolę, bardzo często mówi przy tym bardzo przykre, obraźliwe, ale niekoniecznie prawdziwe rzeczy.

Najprawdopodobniej osoby gwałtowne, czyli inaczej cholerycy, posiadają podwyższony poziom dopaminy we krwi. Udowodniono, że osoby z podwyższonym stężeniem tego neuroprzekaźnika są bardzo emocjonalne i wybuchowe.

Choleryk – co warto o nim wiedzieć?

Ludzie, którzy nie radzą sobie z własnym życiem, problemami, pracą, dużo częściej miewają napady agresji niż ludzie zaradni życiowo. Choleryk zazwyczaj nie potrafi zaufać otoczeniu, wszędzie węszy podstęp. Bardzo niekomfortowe dla choleryka jest ciągle pilnowanie się, kontrolowanie własnych zachowań, dlatego też zaczyna kontrolować też innych.

Jak rozpoznać choleryka?

Choleryk traci panowanie nad sobą i swoimi emocjami nawet z powodu drobiazgów. Zawsze jest to zachowanie irracjonalne, nie fair, na które normalny człowiek zareagowałby spokojnie. Bardzo często wypowiada słowa, które przekraczają granice, na przykład: „Jesteś bezmyślny!”, „Doprowadzasz mnie do rozpaczy!”, „Nigdy nic nie potrafisz zrobić, wszystko muszę robić sam!”.

Jak się bronić przed cholerykiem?

W trakcie napadu szału i gniewu cholerycy nie panują nad sobą. W tym stanie kompletnie nie nadają się do rozwiązywania problemów, nie umieją podjąć dobrych decyzji. Dlatego nie podejmujmy próby zmieniania choleryka w trakcie jednego z jego ataków.

Co więc najlepiej zrobić?

Przerwij atak. Nie daj sobie wmawiać złych rzeczy, nie przyjmuj krzyków i zniewag. Potok słów trzeba przerwać jak najszybciej, najlepiej zaraz na początku. Powiedz stanowczo „nie tym tonem!”, czym na pewno zbijesz choleryka z tropu, wytrącisz mu broń z ręki i ustanowisz granicę.

Nie myśl, że osoba, która wpadła w szał, mówi prawdę. Choleryk w trakcie szału wcale nie myśli o tym, co mówi, jego wypowiedzi są zawsze przesadzone i nieprawdziwe. On na pewno ma w rzeczywistości zupełnie inne zdanie na dany temat!

Nie daj sobą manipulować. Choleryk często nie wybiera na kim się wyżyje, ale robią to też na osobach, które na to pozwalają.

Zawsze rozmawiaj z cholerykiem o jego zachowaniu w cztery oczy. Jeśli poruszysz ten temat przy świadkach, tylko go zdenerwujesz i podsycisz jego złość, przez co jeszcze bardziej ujawni się jego charakter. Wtedy nigdy nie przyzna się do błędu.

One Response

  1. Doro-Vivienne Libner

Reply