Dlaczego młodzież sięga po narkotyki?
W dzisiejszych czasach narkotyki są dostępne w zasadzie wszędzie. Narkotykowych dilerów można spotkać na ulicy, w parkach, w dyskotekach, a nawet w szkołach. Obecnie zdobycie narkotyku nie jest żadną trudnością. Żeby dostać narkotyki wystarczy tak naprawdę trochę chęci i niewielka suma pieniędzy.
Przyczyn, które skłaniają młodzież do sięgania po narkotyki jest wiele. Młodzi ludzie sięgają po narkotyki niezależnie od tego czy żyją w dobrych warunkach czy w biedzie, niezależnie od tego czy mają pełną, kochającą rodzinę czy może żyją w rodzinie rozbitej, albo patologicznej. Nie jest też regułą, że po narkotyki sięgają osoby mało inteligentne, niewykształcone czy uważane za gorsze, wręcz przeciwnie. Bardzo często okazuje się, że narkotyki biorą najlepsze uczennice w klasie, mądre, ładne, lubiane i pochodzące z dobrego domu.
Ciekawość świata
Częstym powodem próbowania narkotyków przez młode osoby jest chęć zaspokojenia ciekawości, spróbowania tego, co zakazane i doświadczenie czegoś nowego. Młodzież nie myśli o konsekwencjach zażywania narkotyków, liczy się to, że chociaż na chwilę mogą oderwać się od rzeczywistości. Chcą oderwać się od problemów w szkole, od ciągle czepiających się o coś rodziców, mogą w ten sposób zapomnieć też o kłopotach sercowych itd.
Zakazany owoc
Pamiętajmy, że młodzież w wieku szkolnym dojrzewa i często przechodzi w tym czasie okres buntu. Młodzi ludzie chcą wtedy pokazać całemu światu, rodzicom, nauczycielom, że są już dorośli, mogą o sobie decydować i robić to, na co mają ochotę. Bardzo często w tym okresie nie potrafią dogadać się ze swoimi rodzicami i lubią robić im na przekór, aby udowodnić, że są niezależni. Z tego powodu często sięgają po używki, które są zakazane.
Potrzeba akceptacji
W wieku szkolnym dla młodych ludzi duże znaczenie mają rówieśnicy. Młode osoby chcą przynależeć do jakiejś grupy i być przez nią akceptowani. Potrafią zrobić naprawdę wiele, aby przypodobać się innym i znaleźć nowych „przyjaciół”. To właśnie wtedy często dzieci mają pierwsze konflikty z prawem, pojawiają się szkolne bójki czy próby kradzieży. Zdarza się też, że dziecko widząc rówieśników zażywających narkotyki, nie chce być od nich gorsze i po prostu robi to samo. Dzięki temu zostaje przez nich zaakceptowane, staje się jednym z nich.
Problemy w domu
Następną przyczyną odurzania się narkotykami jest próba ucieczki od problemów zewnętrznych. Dzieci przeżywające rozwód rodziców, alkoholizm, bezrobocie lub przemoc domową są dużo bardziej narażone na eksperymenty z narkotykami i szybciej też wpadają w nałóg. Widząc stale kłócących się lub pijanych rodziców czują się bezsilni i bardzo samotni, nie mają ochoty wracać do domu, gdzie nie ma zgody i miłości, a zamiast tego w kółko są krzyki i awantury. Często wolą więc spędzać czas z rówieśnikami, którzy nie zawsze mają na nich dobry wpływ.
Lekarstwo na wszystko?
Młodzi ludzie widzą w narkotykach lekarstwo na ból, lęk, cierpienie, samotność. Kiedy są odurzeni znikają problemy, świat staje się lepszy, przestają martwić się rzeczywistością i tym co dzieje się dookoła. Niestety nie zdają sobie sprawy z tego jak narkotyki działają na ich organizm i jak szybko uzależniają się od nich. Narkotyki, które kiedyś były dla nich lekarstwem na całe zło, powoli, ale skutecznie niszczą ich zdrowie i życie.