Gdy uważasz, że nowy mężczyzna twojej przyjaciółki nie jest dla niej…

przyjaciółki

Gdy uważasz, że nowy mężczyzna twojej przyjaciółki nie jest dla niej…

Przyjaźń jest wspaniałym uczuciem. Tak, jak w miłości, dbamy o nią, staramy się, aby rozkwitała coraz bardziej. Jednak, czy wszystkie chwyty są dozwolone tylko dlatego, że ona jest moją przyjaciółką?

Zanim powiesz swojej przyjaciółce, że jej nowy partner nie jest dla niej odpowiedni – dokładnie to przemyśl. Takie wchodzenie w czyjeś życie z butami może być niebezpieczne i ryzykowne. To branie odpowiedzialności za czyjeś decyzje. Przyjmijmy czysto hipotetycznie założenie, że tak, przyjaciółka zerwie z nowym chłopakiem. A potem będzie miała do ciebie żal i to ciebie będzie obarczać za to winą. A co, jeżeli masz mylne spostrzeżenia i nowy mężczyzna jest wręcz chodzącym ideałem, tylko ty patrzysz na niego zbyt krytycznie? Przecież możesz się mylić, prawda?

Powinnaś najpierw zastanowić się, skąd ta pewność, że nowy facet przyjaciółki nie jest dla niej? Co prawda jej ukochany może mieć ogrom wad, ale skoro jej nie przeszkadzają, to dlaczego ciebie mają irytować? To nie ty będziesz przebywała z tą osobą, tylko twoja powierniczka.

Kiedy więc ostrzec przyjaciółkę?

Zasadę milczenia możemy złamać, jeśli dowiemy się jakiejś informacji z przeszłości ukochanego przyjaciółki, która stawia ich związek w całkiem innym świetle. Do takich wiadomości z powodzeniem można zaliczyć informację o długach, wyroki sądowe czy inne przejawy nieuczciwości. Jednak i wtedy należy zachować takt i nie wychodzić od razu pretensjonalnym tonem mówiąc – ten facet to złodziej – tylko w sposób bardziej delikatny warto zaznaczyć, że nowy mężczyzna nie jest wart uwagi. Można użyć sformułowania, że „jesteś moją przyjaciółką i martwię się, że możesz wpaść w kłopoty”.

Co zrobić, jeśli zdradza?

Psychologowie zgodnie twierdzą, że informacje o zdradzie nie powinny stanowić podstawy do dzielenia się z nimi z przyjaciółką. To są bardzo osobiste sprawy, które oni powinni rozwikłać razem.

Jeśli zależy ci, aby koleżanka zaczęła zastanawiać się nad zachowaniem swojego partnera zastosuj zasadę powtarzania jej zdań. Dla przykładu. Kiedy przyjaciółka mówi, że jej nowy narzeczony znowu coś jej wytknął lub nie jest dla niej żadnym oparciem, powtórz te zdania głośno, ale bez zbędnego, negatywnego komentarza. Najważniejsze jest, aby to usłyszała, jak brzmi z cudzych ust taka informacja. Za każdym razem, gdy dojdzie do tego rodzaju sytuacji może być tak, że uświadomi sobie znaczenie tych negatywnych komunikatorów.

Warto pamiętać, że to co mówi przyjaciółka to jedno, a inną sprawą są nasze osobiste wybory. Przecież nikt nie każe nam słuchać tego, co mówią inni i bezgranicznie się temu podporządkowywać…

Reply