Przewodnik po wózkach, czyli jak wybrać ten najlepszy i na co zwracać uwagę?
Dobrze wybrany wózek to nie tylko ładny wygląd, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort jazdy dla dziecka. Z kolei dla nas wygoda w jego prowadzeniu.
Głęboki, spacerowy czy uniwersalny?
Wózki głębokie są przeznaczone dla noworodków i niemowląt do około siódmego miesiąca życia. Mają za zadanie zapewnić dziecku komfort i zdrową pozycję leżącą, a także amortyzację podczas wszelkich nierówności, dzięki czemu wytłumiają podwozie.
Wózki spacerowe są dla większych dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Bardzo ważne jest tu zmienność pozycji. To znaczy, że dziecko można w jednej sytuacji ułożyć twarzą do rodzica, a w innym przypadku przodem do kierunku jazdy. Bardzo ważną rzeczą, na którą przyszła mama powinna zwrócić uwagę jest możliwość opuszczania siedziska w ten sposób, aby dziecko miało zapewnioną wygodną pozycję w czasie snu.
Wózek typu parasolka jest dla dzieci, które potrafią już chodzić, a mimo to szybko się męczą. Ich największą zaletą jest lekkość oraz łatwość składania. Do pełni szczęścia wózek powinien mieć możliwość rozłożenia oparcia do pozycji półleżącej.
Wózki uniwersalne, wielofunkcyjne tworzą komplet kilku elementów, np. stelaża, gondoli i spacerówki. Dodatkowym wyposażeniem może być moskitiera, folia przeciwdeszczowa czy torba. Zazwyczaj ten rodzaj wózków próbuje połączyć zalety i gondoli i spacerówki, jednak w efekcie jest zbliżone do któregoś z nich.
Na co zwracać uwagę podczas kupna wózka?
Przede wszystkim na to, jak się prowadzi. Oprócz tego:
- czy jest lekki i ma dobrą amortyzację,
- ma oznaczenie znaku bezpieczeństwa B,
- łatwo się składa i rozkłada,
- czy hamulec działa prawidłowo,
- czy istnieje możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów,
- czy mieści się w bagażniku naszego samochodu.
Elementy wózka
W przypadku gondoli należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest wystarczająco szeroka i czy malec będzie miał w niej wygodnie. Materiał, którym obłożona jest wewnątrz powinna być wodoodporna i oddychająca. Materacyk powinien mieć odpowiednią grubość i powinien przepuszczać powietrze. Bardzo ważnym elementem sa pasy bezpieczeństwa, w które musi być wyposażona. Idealnie jest, gdy podnoszony jest zagłówek i posiada składaną budkę, najlepiej z okienkiem wentylacyjnym.
Stelaż powinien być wykonany z miękkiej stali, wyposażony w teleskopową rączkę z regulacją wysokości. Niektóre modele posiadają funkcję przekładania rączki, przez co dziecko może być przewożone przodem lub tyłem do kierunku jazdy.
Koła mogą być piankowe lub pompowane. Najlepiej duże , z dobrym bieżnikiem, który zapewnia lepszą przyczepność do podłoża. Wygodne są koła obrotowe, z możliwością blokowania.
Siedzisko spacerówki powinno mieć rozkładane oparcie i regulowane podnóżki. Z przodu miękki pałąk oraz szelki dla dziecka. Należy zwrócić uwagę na jego wielkość, tak aby było wystarczająco duże do przewożenia dziecka już nieco starszego.