Krew pępowinowa

Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz dziecko na pewno nie raz o tym słyszałaś. Wiele kobiet ma dylemat na ten temat, czy warto pobierać i zachować krew pępowinową swojego jeszcze nie narodzonego dziecka?

Jeśli dla kogoś ważne są finanse, to prawdopodobnie od razu zrezygnuje, ponieważ krew musi być przechowywana w specjalnym banku i koszty wahają się na poziomie 2000 zł na początku oraz 400 zł rocznie. O ile samo pobranie  nie jest w niczym skomplikowane, o tyle dalsza procedura jest bardziej zawiła, gdyż z krwi należy wyizolować komórki macierzyste, które potem należy szczegółowo badać i zamrażać w niskiej temperaturze. Stąd tak wysoka cena.

Czy warto i do czego może się przydać?

Naukowcy zgodnym chórem mówią, że do przeszczepienia. Co prawda w razie potrzeby można pobrać ją ze szpiku kostnego, jednak gdy sytuacja jest nagła nie ma czasu na szukanie dawcy. W ten sposób krew pępowinowa jest gotowa od razu. Duże mniejsze jest także ryzyko jej odrzucenia. Obecnie, w głównej mierze jest wykorzystywana do leczenia nowotworów i chorób krwi.

Krew pępowinowa

Krew pępowinowa

 

Trwają badania, czy w przyszłości będzie można ją wykorzystywać do leczenia cukrzycy, czy mózgowego porażenia dziecięcego. Rodzice dzieci, u których w rodzinie występowały przypadki chorób nowotworowych czy hematologicznych w szczególności powinni rozważyć pobranie krwi pępowinowej. Będzie to mogło wyleczyć dziecko w przypadku ewentualnego zachorowania. Istnieją również sytuacje, w których w rodzinie jest jedno chore dziecko, a rodzice oczekują kolejnego. Wówczas można wykonać pobranie na ratunek dla rodzeństwa, które jest dużo tańsze. Jednak należy pamiętać, że są pewne ograniczenia.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do pobrania krwi pępowinowej są wszelkie choroby genetyczne, weneryczne, jak również wirusowe. Kluczową rolę pełni jak najwyższa jakość oraz czystość pobranego materiału. Ale uwaga! Krwi pępowinowej nie można pobierać podczas porodu w wodzie, dlatego kobiety, które zdecydowały się na taki sposób powinny to jeszcze raz przemyśleć.

Czy warto pobrać krew pępowinową? – film video

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=vHqBxCFLVTc[/tube]

Reply