Cellulitis
Pośladki i uda są szczególnie narażone na cellulit. Zmiany te trudno usunąć, zwykle pojawiają się w okresie niestabilności hormonalnej, np. podczas dojrzewania, ciąży, menopauzy, a także kiedy zażywa się tabletki antykoncepcyjne.
Jak powstaje cellulitis?
Tłuszcz zmienionych obszarów gromadzi się między nieelastycznymi pasmami tkanki łącznej. Biegną one w głąb skóry i przytwierdzają się do położonych pod nią struktur. Kiedy wzrasta masa ciała, komórki tłuszczowe powiększają swoją objętość. Tłuszcz wybrzusza się w jednym możliwym kierunku, ku powierzchni skóry, a pasma naciągają skórę, tworząc w niej typowe dołki.
Często cellulitis nasila się z wiekiem. Do powstania tych zmian przyczynia się również zastój chłonki.
Ten płyn wypełnia naczynia chłonne, za pośrednictwem których płyny, produkty przemiany materii i trucizny pochodzące z tkanek przedostają się do naczyń krwionośnych. Niedostateczny przebieg limfy, spowodowany nadwagą, brakiem ruchu lub zatrzymywaniem płynów może może być przyczyną odkładania substancji odpadowych w tkankach. To właśnie dlatego niektóre kobiety mają cellulit, chociaż nie mają nadwagi.
Zapobieganie cellulitowi
Staraj się utrzymywać prawidłową masę ciała, uprawiaj regularnie sport, by pobudzić krążenie, wzmocnić mięśnie, zmniejszyć ilość tłuszczu. Staraj się nie siedzieć ani nie stać długo bez zmiany pozycji ciała. Jedz codziennie warzywa i owoce. Wyeliminuj picie napojów słodkich i gazowanych, alkohol czy kawę. Pij niegazowaną wodę mineralną. Wydalany mocz powinien mieć jasne zabarwienie.
Leczenie cellulitu
Skuteczny jest masaż z użyciem olejków eterycznych. Pobudza on krążenie i poprawia wygląd skóry.
Zmieszaj po cztery krople olejków cedrowego i rozmarynowego z trzema kroplami olejków cyprysowego i paczulowego, a następnie dodaj tę mieszaninę do pięciu łyżek tłoczonego na zimno oleju roślinnego, np. oleju ze słodkich migdałów lub oliwy z oliwek. Nie stosuj olejku cyprysowego, rozmarynowego i cedrowego w pierwszych 20 tygodniach ciąży.
Delikatnie szczotkuj miejsca zmienione suchą szczotka z włosia.
Zacznij zabieg od stóp i posuwaj się w kierunku serca. Pobudza on krążenie, pomaga on usuwać złuszczone komórki skóry i poprawia jej wygląd
Leki ziołowe na cellulit
Mniszek lekarski zawiera substancje, które pobudzają wątrobę do rozkładania produktów odpadowych i szkodliwych substancji. Ułatwia on również wydalanie przez nerki nadmiaru wody i szkodliwych substancji z ustroju.
Dodawaj listki mniszka do sałatek lub gotuj je jak szpinak. Pij codziennie filiżankę herbatki z mniszka, przyrządzonej z 60 g świeżych liści i pół litra wody
Dieta odtruwająca
Pomaga z organizmu pozbyć się nadmiaru wody, produktów odpadowych i szkodliwych substancji. Przed rozpoczęciem kuracji zasięgnij porady dietetyka.
Wprowadź do swojego jadłospisu dużo świeżych warzyw i owoców oraz brązowego ryżu, rozmaitych nasion i kiełków fasoli.
Pij dużo płynów, świeżych soków, niegazowanej wody mineralnej, herbat ziołowych.
Jedz mniej przetworzonych i oczyszczonych produktów spożywczych i produktów zwierzęcych.
Kiedy potrzebny jest lekarz?
Zazwyczaj cellulit nie wymaga interwencji lekarza. Zaleca się zwykle pacjentce zdrowe odżywianie i uprawianie ćwiczeń. Jeśli masz zamiar pozbyć się nadmiaru tłuszczu za pomocą chirurgii plastycznej, poproś lekarza, by wskazał ci doświadczonego specjalistę.
Na problemy z tkanką tłuszczową polecam zabieg kriolipolizy – naprawdę jest skuteczny! W Krakowie można go niedrogo wykonać w salonie Vici Hair.