Grzybica skóry

Grzybica skóry jest bardzo krępująca, zresztą jak wszystkie rodzaje grzybic, chorobą, która może być nie tylko wynikiem zaniedbań ze strony pacjentów, ale może występować również z przyczyn niezależnych od nich.

Jedna z takich przyczyn jest z pewnością cukrzyca, zakażenie wirusem HIV, praca w nieprzepuszczającej powietrza odzieży w wysokiej wilgotności, czy otyłość.

Również spożywanie alkoholu, palenie papierosów, otyłość i dieta uboga w warzywa, a obfitująca w fast foody może być przyczyną zachorowania, jednak największy odsetek zakażonych drożdżakami jest właśnie wśród cukrzyków i osób skrajnie zaniedbujących higienę.

Leczenie i profilaktyka

Dlatego też zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce grzybicy skóry należy zadbać przede wszystkim o regularne mycie się, szczególnie w miejscach ciepłych i wilgotnych, w fałdach naskórka, za uszami, w pachwinach, gdzie ryzyko rozwoju drożdżaka jest największe, oraz po wizytach w basenach, po konieczności długiego przebywania w odzieży ze sztucznego materiału, który nie przepuszcza powietrza.

Leczenie grzybicy skóry polega na regularnym stosowaniu przepisanych przez lekarza maści, kremów na zmienione chorobowo miejsca oraz zażywaniu tabletek grzybobójczych.

Objawy grzybicy skóry

Kiedy rozpoznać, że to właśnie grzybica?

Gdy skóra pokrywa się zaczerwienionymi plamami, swędzi, a naskórek na niej się złuszcza.

Skóra zmieniona chorobowo może też wydzielać charakterystyczny, drożdżowy zapach.

Zamiast więc unikać kontaktów z ludźmi, podawania rąk, przytulania i zakrywać zmienione chorobowo miejsca, lepiej jak najszybciej wybrać się do dermatologa, który przepisze właściwe leki i stosować się ściśle do jego zaleceń.

Przede wszystkim zaś należy znacznie skrajniej dbać o higienę skóry, często kapać się pod prysznicem, unikać pływania w basenie, by nie zarażać innych, nie pożyczać nikomu swoich ubrań, gąbki czy ręcznika, regularnie osuszać ciało talkiem i często zmieniać ubrania na czyste i suche.

Reply