Condo – własny apartament nad morzem

Apartamentowiec nad polskim morzem

Apartamentowiec nad polskim morzem

Termin „condo” jest w Polsce mało znany, ale prawdopodobnie szybko się to zmieni. Zakup własnych apartamentów nad morzem, na Mazurach czy w górach staje się bowiem coraz popularniejszym sposobem na efektywne ulokowanie pieniędzy. Zgodnie z zasadą, że ziemia i nieruchomości jeść nie wołają. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat condohoteli, czyli własnościowych apartamentów pod wynajem.

Na czym polega system condo?

Condo jest sposobem inwestycji w nieruchomości, który jest już dość rozpowszechniony na zachodzie. W Polsce jest to termin nowy, który z pewnością wymaga wyjaśnienia. Najlepiej zrobić to krok po kroku:

  1. Wszystko zaczyna się budowy hotelu (apartamentowca). Powstaje ekskluzywny hotel w atrakcyjnym miejscu – na przykład nad polskim morzem – wyposażony we wszystkie udogodnienia, jakich może oczekiwać turysta (baseny, SPA, siłownia, sauny, jacuzzi, korty tenisowe).
  2. Następnie pojedyncze apartamenty (czyli de facto pokoje hotelowe o wysokim standardzie) są wystawiane na sprzedaż. My, jako inwestor, możemy sobie taki pokój kupić i stać się jego właścicielem.
  3. Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy najmu z operatorem hotelu, który będzie odtąd zarządzać naszym apartamentem. Sprawuje on nad nim pełną opiekę i – co najważniejsze – dba o to, by był on wynajmowany turystom.

System condo jest o tyle atrakcyjny, że my, jako właściciel apartamentu, nie musimy niczym się przejmować. Wszystkie kwestie organizacyjne, remonty czy obsadzanie pokoju klientami, leżą po stronie operatora hotelu.

Wypocząć czy wynająć?

Kupując apartament nad morzem czy w górach w jednym z condohoteli, stajemy się jego właścicielami. Swojej własności wcale nie musimy zatem wynajmować – równie dobrze możemy ją potraktować jako własny pokój w ekskluzywnym hotelu, do którego możemy przyjechać kiedy tylko zechcemy!

W praktyce większość inwestorów łączy przyjemne z pożytecznym. Przez większą część sezonu apartament jest zatem wynajmowany i przynosi zysk. Właściciel zaś jedzie tam od czasu do czasu na jedno- czy dwutygodniowy urlop. Pobyt jest oczywiście darmowy – w końcu jedziemy do swojego apartamentu.

Projekt condohotelu nad polskim morzem

Ile kosztuje apartament i ile można na nim zarobić?

Kupno własnego apartamentu pod wynajem nie jest tanią sprawą. Nad morzem ceny apartamentów zaczynają się od 160 – 170 tysięcy złotych (netto). Za pokój w 5-gwiazdkowym hotelu w Kołobrzegu zapłacimy jednak nawet 2 razy tyle! W górach, gdzie sezon trwa cały rok, ceny mogą być jeszcze wyższe – trudno znaleźć apartament poniżej 200 000 złotych netto.

Inwestycja w apartament w condohotelu powinna zwrócić się w ciągu 10 – 15 lat. Zwykle operatorzy hoteli gwarantują zysk na poziomie 6 – 9% rocznie. Warto jednak zaznaczyć, że zysk jest gwarantowany tylko przez kilka pierwszych lat (zwykle 3 – 5 lat). Potem właściciel apartamentu będzie zarabiał proporcjonalnie do zarobków hotelu, w zależności od liczby turystów.

Reply