Grzybica paznokci

Jak wszystkie grzybice, grzybica paznokci jest efektem zakażenia grzybiczego w wyniku kontaktu z wodą lub rzeczami osobistymi, które miał na stopach chory.

Również nieprawidłowa higiena i nieprzestrzeganie zasad rozsądnego korzystania z basenów publicznych są czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu grzybicy. Rzecz jasna, nie każda wizyta na basenie i niedokładne osuszenie stóp musi skutkować zakażeniem, ale niestety ryzyko takie istnieje. Szczególnie podatne na zakażenia grzybicze są osoby z osłabiona odpornością – cukrzycy, chorzy na AIDS.

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci nie jest bolesna, nie swędzi, a pod skarpetami czy rajstopami jest niewidoczna dla osób postronnych, stąd też wielu chorych zwleka z udaniem się do lekarza, czyniąc sobie tym poważną szkodę.

Nieleczona grzybica paznokci prowadzi do nieestetycznego rozrastania się powierzchni zajętej przez grzyba, do deformacji paznokci, brzydkiego, charakterystycznego zapachu.

Grzybica paznokci najczęściej atakuje stopy ze względu na ich stosunkowa stałą wilgotność, ciepło, rzadsze mycie, co daje dobre warunki do rozwoju kandydozy.

Objawy grzybicy paznkoci

Objawy choroby to zaczerwienienie wokół płytki paznokcia, przebarwienia płytki, zgrubienia, bruzdy na płytce i jej łatwiejsza łamliwość.

Osoby starsze mogą chorować na pleśnicę, zlokalizowana głównie na paluchach stóp.

Leczenie grzybicy paznokci

Leczenie grzybicy paznokci jest trudne i długie, jednak możliwe do wykonania. Należy przede wszystkim skrajnie dbać o higienę stóp, dokładne ich mycie i wycieranie oraz osuszanie, najlepiej talkiem, nakładanie na paznokci specjalnych preparatów dostępnych w aptece, psikanie preparatami w sprayu.

Warto jak najczęściej, o ile to możliwe, wietrzyć stopy i chodzić w przewiewnych klapkach, często zmieniać skarpetki i nie dopuszczać do długiego chodzenia w tych samych, spoconych butach.

Są to również sposoby profilaktyki przeciwgrzybiczej, o której wiele osób zapomina, stąd też zachorowania nawet u 20% społeczeństwa na tę chorobę.

Reply