Objawy grzybicy

Grzybica jest powszechna choroba skóry wywoływaną głównie przez drożdżaki z rodziny Candidas, ale choroba dotycząca różnych partii skóry może być wywoływana przez różne rodzaje grzybów – stwierdza się to głównie przy dokładniejszym badaniu lekarskim.

Początkowo grzybica objawia się zwykle zaczerwienieniem skóry, lecz nie całej, a jedynie pewnych jej obszarów w postaci plam, mniej lub bardziej rozległych. Pojawia się świąd skóry, jest ona matowa, wysuszona, zaczyna się łuszczyć.

Grzybica pochwy objawia się też dyspareunią, czyli bólem podczas i po stosunkach płciowych, białymi, serowatymi upławami o nieprzyjemnym, drożdżowym zapachu. Grzybica paznokci powoduje łuszczenie się paznokci, ich zgrubienie i pękanie oraz bruzdy, czasem dochodzi do całkowitego odpadnięcia paznokcia.

W przypadku grzybicy włosów obejmuje ona nie tylko skórę głowy, ale też same włosy – kruszą się, są matowe, zbielałe i łatwiej wypadają.

Grzybica dotycząca paznokci czy włosów nie boli, ale jest bardzo nieestetyczna.

Osoby chore nawet latem chodzą w skarpetkach i zakrytych butach, co niestety nie sprzyja poprawie stanu zdrowia skóry czy paznokci. Poza tym miejsca zmienione wydzielają charakterystyczny, brzydki zapach. Stąd tez chorzy krępują się swoją chorobą, unikają bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi, co w pewnym sensie jest zachowaniem prawidłowym, bo w ten sposób unikają rozprzestrzeniania się choroby na innych.

W wypadku grzybic miejsc intymnych ból, świąd i upławy oraz zmiany skórne powodują niechęć do stosunków płciowych, spadek libido, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Warto jak najwcześniej rozpoznać chorobę, by to było możliwe, należy rzecz jasna informować o sposobach zarażania i powikłaniach wszystkich ludzi. Szczególnie cenne jest informowanie pacjentów przez swoich lekarzy.

Reply