Kłopoty z karmieniem

Pokarm mamy jest najlepszym, najłatwiej przyswajalnym pożywieniem, jakie możemy sobie wyobrazić, Zmienia się w trakcie rozwoju człowieka i dostosowuje do jego potrzeb. Laktacja zależy od „gry nerwowo-hormonalnej” oraz skutecznego opróżniania piersi. W tym czasie bardzo ważne jest psychiczne nastawienie matki. O tę sferę należy szczególnie zadbać. Musimy pamiętać, że przeżycia matki są jednocześnie przeżyciami dziecka i mają ogromny wpływ na jego życie – obecne i przyszłe.

Najczęściej kolka jelitowa

Najczęstszą przyczyną cierpienia malca jest zazwyczaj kolka jelitowa. Najczęściej dotyczy ona zdrowego, świetnie przybierającego na wadze noworodka i niemowlaka do 4 miesiąca życia, Stan ten trwa od kilku minut do kilku godzin. Na nic przytulanie i pieszczoty… U podstaw kolki leży nadmierne rozdęcie jelit powietrzem oraz, prawdopodobnie, zwiększona przepuszczalność Śluzówki jelit na substancje pochodzące z diety mamy.

Co robić? Należy uważnie przyjrzeć się diecie stosowanej przez mamę, głównie pod względem nadmiaru mleka i cukru, a następnie obserwować malca. Twój malec łapczywie chwyta pierś i za moment ją odsuwa, prężąc się nerwowo. Spróbuj sprowokować odbicie, gdyż często przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewinny pęcherzyk powietrza w żołądku dziecka. Zapytasz: skąd te gazy? Przyjrzyj się jak Twoje maleństwo łapczywie ssie, A przy okazji łyka dużo powietrza, które potem musi wydalić. Dlatego w trakcie karmienia, kiedy jelita maluszka przyspieszają swoją pracę, może pojawić się ból, który dziecko sygnalizuje płaczem. Na wytwarzanie gazów i powiększanie objętości pęcherzyka tkwiącego w żołądku może dodatkowo wpływać niekorzystnie zmieniona flora jelitowa. Łóż dziecko na ramieniu i pozwól powietrzu wydostać się przez jamę ustną.

Leki na kolki

Pomocne będzie podanie leku Vlburcol N, środka rozkurczowego, uwalniającego z jelit gazy, uspokajającego. Nie ulegaj namowom i nie próbuj dokarmiać malca mlekiem krowim. Nie zawsze płacz i niepokój świadczą o tym, że dziecko domaga się jedzenia, Twoje maleństwo potrzebuje w pierwszych dniach życia niespełna 20-40 ml mleka. Z taką ilością jego niedojrzały jeszcze przewód pokarmowy jest w stanie sobie poradzić.

Nadmiar jedzenia powoduje przerost flory jelitowej i prowokuje powstanie rozmaitych nietolerancji, wzdęć, napięć. Dlatego zmniejsz racje pokarmowe, zamiast je zwiększać. Może lepiej zaufać naturze i pozostać przy karmieniu naturalnym? Zamiast serwowania nowych porcji jedzenia „podajmy” dodatkową dawkę miłości. Co zrobić, kiedy dziecku się ulewa? Gdy wspomniane już powietrze stara się przecisnąć do góry, wywołuje głośny efekt odbijania. Czasami porwie ze sobą trochę mleka, które w tym czasie znajdzie się nad jego pęcherzykiem. Skłonność do ulewań jest związana z wiekiem noworodkowym i niemowlęcym. Mija wraz ze wzmocnieniem napięcia mięśni przełyku i wpustu żołądka. Wymioty są bardziej obfite i wydostają się pod ciśnieniem. Przyjrzyj się spokojnie treści wymiotów i częstości ich występowania. Czasami wystarczy podać doraźnie środek przeciwwymiotny.

Reply