Jak ważny jest sen dziecka?

sen dziecka

Zależy Ci na prawidłowym rozwoju swojej pociechy? Zadbaj, aby odpowiednio spała.

Spokojny sen ma ogromne znaczenie dla dziecka, jego zdrowia i rozwoju. Dodatkowo gdy bobas dobrze śpi, rodzice również są wypoczęci. Stwórzmy odpowiednie warunki dla malca i dla nas, a każdemu będzie się żyło lepiej.

Przez pierwsze miesiące życia u niemowlaka ustala się jego indywidualny rytm snu. Początkowo przesypia on większą część doby, budząc się co pewien czas. Co dnia częste pobudki malca nie są problemem, jednak w nocy stają się prawdziwą zmorą rodziców.

Część dzieci zasypia chwilę po położeniu do łóżeczka, inne potrzebują większej uwagi opiekunów czy stworzenia wyjątkowych warunków. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, by w pokoju panowała odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Duże znaczenie ma również oświetlenie, gdzie subtelne stałe źródło światła zwykle pozytywnie wpływa na dziecko i jest pomocne rodzicom, którzy czasem kilkakrotnie wstają w nocy do dziecka.

Wygodnie i przytulnie

Ilość potrzebnego snu to często cecha indywidualna, jednak jeśli stworzymy odpowiednie warunki, zwiększymy prawdopodobieństwo, że nasza pociecha prześpi całą noc. Szybkiemu zasypianiu sprzyja odpowiednia pościel, która powinna być wykonana z miękkiej i 100% bawełny. Nieco starszym dzieciom sen może umilić wizerunek ulubionego bohatera na pościeli.

Ubranko, w którym śpi maluszek, powinno być bawełniane, miłe w dotyku i wygodne. Jeśli drapie, jest zbyt ciasne lub nie przepuszcza powietrza, może negatywnie wpłynąć na jakość i długość snu. Ponadto, wybierając śpioszki lub body dla niemowląt, warto zwrócić uwagę na łatwość ich zakładania i zdejmowania, co na pewno będzie pomocne przy nocnym przewijaniu.

Kąpiel, kolacja i wieczorne przytulanie w ramionach rodziców powtarzane w tej samej kolejności i o tej samej porze dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, wyciszają i przygotowują do nocnego wypoczynku. Codzienne rytuały pomagają w usypianiu, ale nie bez znaczenia jest postawa rodziców w tym względzie. Maluch będzie spokojniejszy, łatwiej go będzie można utulić czy uśpić, jeśli reakcje emocjonalne rodzica będą zrównoważone i opanowane.

Bezpieczeństwo

Dziecko, będąc w okresie noworodkowym czy niemowlęcym, może mieć trudności z zasypianiem. Dodatkowo rodzice mogą obawiać się tzw. wystąpienia syndromu nagłej śmierci. Z myślą o spokoju rodziców oraz bezpieczeństwie dzieci, zwłaszcza z grupy ryzyka – wcześniaki czy maluchy z małą masą urodzeniową – wymyślono monitory oddechu, które uruchamiają się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka.

Pomocne mogą okazać się również urządzenia takie jak elektroniczna niania czy detektor płaczu. Ustawione w niedalekiej odległości od łóżeczka dadzą znać, gdy maluch się obudzi, a dzięki odbiornikowi ustawionemu w innym pomieszczeniu rodzice mogą kontrolować sytuację nie zaglądając co chwila do pokoju malca.

Wyspane dziecko to szczęśliwe dziecko

Zdrowy sen jest tak ważny, jak zdrowe jedzenie, odpowiednia higiena czy relacje z najbliższymi. Stwarzając dziecku odpowiednie warunki do odpoczynku, wspieramy prawidłowy rozwój układu nerwowego, szczególnie koncentracji.

Badania wykazały, że wyspane maluchy są mniej kapryśne, spokojniejsze, a także mniej społecznie wymagające. Chętniej podejmują zabawy w ciągu dnia oraz wchodzą w interakcje z innymi osobami i są bardziej otwarte na nowe doświadczenia. Dodatkowo są weselsze, pogodniejsze, szczęśliwsze i bardziej towarzyskie.

Trzeba pamiętać, że częsty brak snu może mieć negatywny wpływ na rozwijający się mózg. Badania przeprowadzone na dzieciach w wieku 2 i 3 lat wykazały, że maluchy wysypiające się w nocy lepiej funkcjonują. Ponadto te, które lepiej i dłużej śpią, odznaczają się lepszą kontrolą impulsów i większą elastycznością umysłową.

Rodzicielstwo

Sen wpływa korzystnie nie tylko na maluszka. Równie ważny jest dla rodziców – jeśli opiekun jest wyspany, pozostaje w lepszym kontakcie z dzieckiem.

Wypoczęci rodzice częściej się uśmiechają, rzadziej frustrują i łatwiej znoszą kaprysy swoich pociech. Dodatkowo łatwiej wchodzą w radosny kontakt z maleństwem, mają więcej energii na zabawę, są bardziej kreatywni w zabawach, a to wszystko pozytywnie wpływa na kształtujące się między nimi więzi. Krótko mówiąc, wyspani rodzice stają się ” bezpieczną bazą” dla dziecka, które ma możliwość odnalezienia ukojenia w ich ramionach, wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebuje.

Reply