Jak być dobrym ojcem?

dziecko

Jak być dobrym ojcem?

Bycie ojcem to wbrew pozorom wcale nie taka prosta sprawa. Niektórzy mężczyźni nie dorośli do tej roli, wielu w ogóle nie chce zostać tatą.Traktowanie ojcostwa jako pokazu męstwa, czyli narzucanie tyranii, nie jest dobrym wyjściem z sytuacji. Także tak zwany „tata weekendowy”, który sypnie groszem i da kluczyki do mercedesa, w żaden sposób nie zasługuje na miano ojca.

W relacji, w której mężczyzna chce tylko pochwalić się swoim dzieckiem i jego osiągnięciami, po pewnym czasie i on i córka lub syn będą czuli się oszukani. W dzisiejszych czasach odstępujemy od modelu ojca, który był lansowany jeszcze 50 lat temu – ojca surowego, poważnego żywiciela rodu i głowy rodziny. Tylko tak naprawdę nie potrafimy tego modelu niczym zastąpić. Co więc robić? Na pewno powinniśmy zaczerpnąć odrobinę starych tradycji – stanowczość i brak „luzackiego podejścia”.

Okazuj miłość!

Wielu mężczyznom ciężko przychodzi mówienie o swoich uczuciach, a dziecko tego potrzebuje najbardziej. Matki automatycznie potrafią odzywać się do swoich pociech, ojcowie są bardziej wstydliwi. Dobrym rozwiązaniem jest mówienie szeptem, gdy nikogo nie ma w pokoju. Wtedy na pewno łatwiej się przełamać, a potem okazywać miłość zupełnie naturalnie.

Jak dorosnąć do roli ojca?

Aby naprawdę poczuć się ojcem, mężczyzna musi aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym.

Ojcowie powinni zajmować się dziećmi od samego narodzenia. Mimo że mama czasami lepiej zna się  na wielu sprawach, ma lepsze podejście do dzieci, powinna pozwolić tacie wykąpać dziecko czy je przewinąć. Te małe, drobne czynności nauczą mężczyzny odpowiedzialności za dziecko i stworzą im lepszy kontakt.

Każdy tata musi także umieć mówić o swoich uczuciach i przekazywać dziecku, że cieszy się z jego obecności.

Jeśli masz syna, naucz go być odpowiedzialnym i silnym mężczyzną, jak okazywać szacunek kobietom i jak wchodzić w relacje z nimi.

Córce należy okazać miłość od pierwszego mężczyzny w jej życiu. Trzeba pokazać jej, że jest warta kochania i pokazać jej jak przeciwna płeć powinna się w stosunku do niej zachowywać, czyli z należytym szacunkiem.

Rozmawiajmy z dziećmi o wszystkim. Pytaniem „co tam w szkole?’ nie nawiążesz z dzieckiem kontaktu. Zawsze słuchaj swojego dziecka i nie traktuj go z góry

Pamiętaj, że nikt nie rodzi się dobrym ojcem i wszystkiego trzeba się nauczyć. Jeśli nie masz pomysłów na zabawę z dzieckiem to wciągnij go w swoje zajęcia.

Pamiętajmy, że rodzina jest najważniejsza! Kariera, praca… To wszystko jest ulotne, a rodzinę ma się jedną i nie można jej zaniedbywać.

Reply