Przyczyny uzależnienia od narkotyków
W obecnych czasach branie narkotyków stało się zjawiskiem tak powszednim jak palenie papierosów czy picie alkoholu. Młodzi ludzie już nawet nie próbują kryć tego, że biorą narkotyki, wręcz odwrotnie, często chwalą się tym przed swoim towarzystwem i są dzięki temu uważani za niezależnych, odważnych i fajnych.
Młodzież świetnie orientuje się w rodzajach narkotyków, dobrze zna ich działanie, a także wie, gdzie może je bez problemu dostać. Marihuana, ecstasy, amfetamina, czy niektóre leki sprzedawane bez recepty – to środki odurzające, które najczęściej stosują młode osoby. Bardzo niebezpieczne są także popularne ostatnio dopalacze, których skład nie jest do końca znany i nie można przewidzieć tego jak zareaguje młody organizm po zażyciu takiego środka.
Kto sięga po narkotyki?
Po narkotyki sięgają młodzi ludzie nie tylko z rodzin patologicznych, gdzie np. rodzice pili, nie dali im miłości i poczucia bezpieczeństwa. Bardzo często narkotyki bierze też młodzież z dobrych domów, gdzie rodzice są wykształceni, na dobrych stanowiskach i gdzie niczego nie brakuje.
Młody wiek, a szczególnie trudny okres dojrzewania sprawia, że najbardziej zagrożeni nałogiem są ludzie w okresie szkolnym, gimnazjaliści, licealiści oraz studenci. Burza hormonów, która wynika z fizjologicznych przemian w organizmie już potrafi być dla młodego człowieka niełatwym przeżyciem. Do tego wszystkiego często dochodzą wygórowane oczekiwania ambitnych rodziców, nauczycieli, a także chęć odnalezienia się w grupie rówieśniczej i zdobycie przyjaciół. Zdarza się, że słaby i młody człowiek nie jest w stanie sobie z tym wszystkim poradzić i łatwo korzysta z narkotyku, który pozwala mu wyluzować się, zapomnieć o problemach, sprawić, że życie wydaje mu się piękne i beztroskie.
Przyczyny uzależnienia od narkotyków
Przyczyną uzależnienia często jest więc chęć ucieczki od kłopotu, próba radzenia sobie z emocjami i różnymi trudnymi wydarzeniami, np. rozwodem rodziców, przemocą w domu. Ale zdarza się także, że jest to po prostu zwyczajny w świecie młodzieńczy bunt, protest przeciwko zakazom i nakazom. Młody człowiek chce pokazać rodzicom, że nie będzie się uczył i robił to, co oni mu karzą, pokaże im, że ma prawo robić to, co mu się podoba, gdyż jest już dorosły i niezależny. Niestety troska i obawa rodziców często wydaje mu się czymś złym. Uważa, że rodzice nie dają mu swobody, wolności, stawiają tylko ciągle warunki, wszystkiego zabraniają i do wszystkiego się wtrącają. Młody człowiek często nie rozumie tego, że rodzice kochają go i robią to dla jego dobra, bo chcą by wyrósł na dobrego i mądrego człowieka.
Sięganie po narkotyki często ma również charakter towarzyski. Coraz więcej jest osób, które biorą narkotyki w weekendy, aby impreza była udana i wyjątkowa. Niestety nie zauważają, że potem, gdy nie wezmą narkotyki nie potrafią dobrze się bez niego bawić, każda nawet najfajniejsza impreza jest dla nich nudna i pozbawiona radości. Tylko narkotyk może im zapewnić cudowne doznania i sprawić, że jest im dobrze i przyjemnie.
Młodzież szkolna często uzależnia się od narkotyków, gdyż chce w ten sposób nadrobić braki w nauce i poprawić swoje wyniki. Sięgają w takiej sytuacji po amfetaminę, która ma im dodać „kopa” przed ważnym egzaminem czy klasówką. Tłumaczą się tym, że jest to tylko jednorazowa sytuacja, że tylko ze względu na ważny test wzięli narkotyk. Ale niestety potem przychodzi kolejny egzamin i kolejny… nawet nie zauważają jak szybko wciągają się w niebezpieczny świat narkotyków i jak nie potrafią już uczyć się bez następnej dawki, która z czasem musi być coraz większa.
Chociaż wśród czynników największego ryzyka nadal wymienia się uzależnienia w rodzinie, kontakt z osobami biorącymi narkotyki, przemoc w rodzinie, brak umiejętności radzenia sobie z problemami i emocjami, to trzeba pamiętać, że po narkotyk może sięgnąć tak naprawdę każdy młody człowiek, nawet taki, który pozornie nie ma problemów!
Nastolatki często próbują narkotyków ze zwykłej ciekawości, bo widzą jak inni biorą. I przeważnie na incydencie się kończy. Eksperymenty z narkotykami mogą jednak skończyć się tragicznie. Niektóre osoby rozpoczynają niebezpieczną zabawę z narkotykami, która szybko prowadzi do uzależnienia. Narkotyki mają działanie bardzo podstępne. Osobie, która je bierze, wydaje się, że w każdym momencie może przestać, a tak naprawdę sięga po nie coraz częściej i bierze ich coraz więcej, co świadczy, że przestała już to kontrolować i ma problem.