Jak zachować zdrowie psychiczne?

Jak zachować zdrowie psychiczne?

Jak zachować zdrowie psychiczne?

Naukowcy wykazują, że aby zachować zdrowie psychicznie, należy okazać sobie trochę uprzejmości i współczucia.

Wcale nie jest to tak trudne, jak może się wydawać.

Uprzejmość a samokrytyka i sposób radzenia sobie z codziennymi problemami

Miłe traktowanie siebie jest czymś zupełnie innym niż wysokie mniemanie o sobie, politowanie czy pobłażanie. To rodzaj traktowania siebie samego z taką samą troską, z jaką traktujemy partnera, przyjaciela czy innego – ważnego dla nas – człowieka. Z takiego założenia przynajmniej wychodzą naukowcy z Teksasu.

Osoby, których cechuje takie podejście do siebie samych unikają negatywnych, ogólnych sformułowań i tym samym samokrytyki, przez co trudności i wszelkie napotkane na drodze niepowodzenia traktują jako normalny, nieodłączny element życia codziennego. Badania również pokazują, że taka delikatna i łagodna postawa względem samego siebie pomaga przezwyciężyć nawet największe trudności, które dla wielu osób mogą być nie do pokonania. Dla przykładu. Osoby rozwiedzione, które mówiły do siebie w neutralny sposób, pozbawiony jakichkolwiek ocen i jednocześnie współczuły znacznie lepiej radziły sobie w ciągu kolejnych miesięcy niż te osoby, które były względem siebie bardziej wymagające i mniej uprzejme. Ponadto, taka postawa pozwala przewidywać dobre przystosowanie lepiej niż optymizm i wysoka samoocena.

W czym jeszcze pomaga uprzejmość?

Dodatkowo bycie miłym i uprzejmym pomaga w lepszym dążeniu i realizacji wyznaczonych sobie celów. Człowiek tak szybko nie zniechęca się, postrzega świat bardziej korzystnym niż w rzeczywistości jest, a wszelkie osiągnięte sukcesy jeszcze bardziej utwierdzają w tych przekonaniach. I choć powszechnie przyjęło się, że to samokrytyka umożliwia wspinanie się do drabinie sukcesu, tak w przypadku naukowców panuje zupełnie inne przekonanie. Otóż łagodne traktowanie siebie wcale nie wpływa na poziom motywacji, za to w przeciwieństwie do samokrytyki – pozwala szybko dojść do siebie i nie poddawać się nawet w sytuacji, kiedy dojdzie do porażki.

Okaż trochę wsparcia i współczucia

Jednak jak widać z otaczającej nas dookoła rzeczywistości – nie wszyscy potrafią być mili i łagodni dla siebie. Widać to w relacjach w pracy, w sklepie, na ulicy. Zapominamy o tak podstawowych zachowaniach w pogoni za awansem, za bogactwem. Jednak naukowcy z University of Califoria w Berkeley mają na to sposób. Ich badania pokazały, że współczucie i wsparcie, które okazujemy innym, przy okazji uczy nas takiej postawy względem samego siebie. Zadziwiające, prawda?

Reply