Brodawki – profilaktyka i leczenie

brodawki

Brodawki – profilaktyka i leczenie

Brodawki to narośla, które składają się z martwych komórek, powstają tylko na jednej warstwie.

Najczęściej lokalizują się na dłoniach i twarzy. Są zaraźliwe.

Brodawki są wynikiem zarażenia skóry wirusami typu Papiloma. Większość brodawek znika bez leczenia w ciągu pół roku do dwóch lat.

Zapobieganie brodawkom

Wirusy wywołujące brodawki znajdują się często na mokrych podłogach, dlatego na basenach i łaźniach należy chodzić w klapkach.

Należy również wycierać dokładnie stopy i nie używać wspólnego ręcznika z innymi osobami. Aby zwiększyć odporność na zakażenie, należy odżywiać się zdrowo, jeść dwa lub trzy ząbki czosnku dziennie i zażywać witaminy A, C i E.

Leczenie brodawek

Leki ziołowe na brodawki

Posmaruj brodawkę rano i wieczorem kilkoma kroplami nalewki z żywotnika lub nagietka.

Oprócz stosowania leczenia zewnętrznego pij nalewki lub napary z jeżówki, łopianu, korzenia mniszka pospolitego lub koniczyny łąkowej.

Leki z kredensu

Rano i wieczorem posmaruj brodawkę sokiem z cytryny lub czosnku. Zasyp plasterki cytryny solą na noc. Smaruj brodawki dwa razy dziennie wyciśniętym sokiem.

Codziennie na noc obwiąż brodawki bandażem nasączonym w occie jabłkowym. Możesz również przybandażować do nich plasterek czosnku.

Aromatoterapia na brodawki

Dwa razy dziennie smaruj brodawkę olejkiem cytrynowym, z drzewa herbacianego, cyprysowym lub lawendowym. Nie dotykaj brodawki. Olejku cyprysowego nie używaj przez 20 pierwszych tygodni ciąży.

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Gdy brodawka jest bolesna lub w jej okolicy powstał stan zapalny.
  • Jeśli brodawki pojawiają się na twarzy lub w okolicach genitaliów i odbytu.
  • Jeśli brodawki pojawiły się po 45 roku życia.

Reply