Tata i dziecko

Tata i dziecko

Tata i dziecko

Uważa się ogólnie, że ojcowie zdecydowanie zbyt mało czasu spędzają ze swymi dziećmi.

Wiadomo, w dzisiejszych czasach walka o byt i zapewnienie bliskim utrzymania jest wręcz mordercza, a w związku z tym taty nie ma w domu bardzo często od rana do nocy, a gdy w końcu wraca do domu, jest skonany i nie w głowie mu zabawa z tryskającymi energią szkrabami.

Podział ról we współczesnej rodzinie

Pomimo promowanego partnerskiego podziału ról, wciąż uważamy, że to na matce spoczywa ciężar wychowania dzieci, szczególnie małych. Spore grono osób uważa, że to kobieta powinna zajmować się potomstwem w wieku do 3 lat, najchętniej wyłącznie matce powierzylibyśmy wychowanie dzieci w wieku przedszkolnym. Rolę ojca w tym procesie doceniać zaczynamy dopiero w chwili, gdy dzieci idą do szkoły. 

I bardzo niesłusznie. Aby tata miał realny wpływ na kształtowanie charakterów krnąbrnych nastolatków, powinien mieć z nimi dobre porozumienie. A taki kontakt tym trudniej nawiązać, im dziecko jest starsze. Zabawy z maluchem to bowiem nie tylko czysta rozrywka, ale sposób na budowanie relacji z dzieckiem.

Jak skłonić tatę do spędzania czasu z dziećmi

Tata i dzieckoTe prawdy, oczywiste dla matek, warto przekazywać partnerowi. Nie pouczajmy go jednak i nie dyrygujmy, co ma robić, ale ograniczmy się do życzliwych podpowiedzi. Stwierdzając, że synek cały dzień dopytywał, kiedy tata rozegra z nim mecz, a córeczka tęskniła za wspólnymi żartami, dajemy ojcu sygnał, że dzieci odczuwają jego brak i towarzystwo wyłącznie mamy im nie wystarcza. Weźmy pod uwagę także fakt, że wielu ojców po prostu nie potrafi bawić się z dziećmi. Skoro lepiej znamy nasze pociechy, zasugerujmy mężowi, w co lubią się one bawić, albo oddajmy się harcom całą rodziną, by mężczyzna mógł podpatrzeć, jak sobie z maluchami radzimy.

Nie kontrolujmy jednak, jak wspólnie dokazują dzieci z tatą. Ich zabawy, siłą rzeczy, będą inaczej przebiegać niż czas spędzany z mamą. Dzikie wrzaski, bijatyki na niby czy pozornie niebezpieczne ewolucje to po prostu część męskiego świata, który warto, by dzieci poznały. A okazując partnerowi zaufanie, przekonamy go, że świetnie sprawdza się w roli ojca.

Bądźmy sprytne – pamiętajmy, że mężczyźni to w istocie duże dzieci, które z chęcią powrócą do lat dzieciństwa. Przy dzisiejszym wyborze zabawek na rynku bez trudu uda nam się znaleźć takie, które okażą się świetnym sposobem na spędzenie czasu nie tylko dla dzieci, ale i ich taty. A może pozwolimy mu samemu dokonać zakupu? Nie ma siły, by nie zechciał przetestować kolejki, o jakiej zawsze sam marzył.

Reply