Zanim dziecko pójdzie do przedszkola

przedszkolaki

Zanim dziecko pójdzie do przedszkola

Decyzja o pójściu naszej pociechy do żłobka czy innej instytucji nauczania często nie jest łatwa. Przeszkodą jest wiele czynników – nieporadność dziecka, nieumiejętność zachowania się w grupie rówieśników, nadmierne przywiązanie do rodzica itp.

Jak radzić sobie w takiej sytuacji, co zrobić, czy jest alternatywne wyjście? Na te pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.

Dziecięce myślenie

Nasza pociecha od najmłodszych lat wychowuje się w domu, gdzie jest bezpieczna, wszystkich zna, czuje się swobodnie i dobrze. Zmiana otoczenia jest dla niej niezwykłym przeżyciem, często traumatycznym. Dlatego od najmłodszych lat należy zapewnić dziecku kontakt z rówieśnikami czy innymi ludźmi, po to, aby nie czuło się przestraszone. Badania wykazały, że dzieci, które wychowywały się w kontakcie z innymi, lepiej radzą sobie w dorosłym życiu z emocjami, szybciej rozwiązują problemy i są ogólnie lepiej przystosowane.

Żłobek, przedszkole, a może sale zabaw?

Możliwości do wyboru dla rodzica jest wiele. Dziecko można zapisać do żłobka już od 2 roku życia, a do przedszkola od 5. Wykwalifikowana kadra nauczycieli wprowadzi malucha w świat nauki poprzez zabawę, a dzięki tym miejscom dziecko nauczy się dzielić, bawić, rozwiązywać niektóre problemy z rówieśnikami. A co zrobić, jeśli nasza pociecha nie chce zostać w takim miejscu? Alternatywą jest prywatna niania lub bardziej przyjazne miejsce – krainy zabaw.

Co to za miejsce? Najczęściej takie punkty rozlokowane są w dużych centrach handlowych. W trakcie, gdy rodzic robi zakupy, tam może zostawić dziecko, które w tym czasie będzie mogło oddawać się świetnej zabawie. Sale te są odpowiednio przystosowane dla dzieci od 2 do 12 roku życia. Animatorzy, opiekunki, którzy tam pracują, bawią się razem z maluchami, rysują, prowadzą zajęcia z tańca, języka angielskiego czy gimnastyki korekcyjnej. Można powiedzieć – mini prywatne przedszkole.

Układ takiej sali to zazwyczaj kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni, na której najmłodsi mogą się wyszaleć do woli. Ponadto znajduje się tam ogromna liczba zabawek rozwijająca motorykę, sprawność fizyczną i umysłową dziecka. Sprawą równie ważną jest ciągły kontakt z dziećmi, możliwość sprawdzenia, jak maluch radzi sobie w towarzystwie innych, czy potrafi się dzielić zabawkami bądź wspólnie bawić.

przedszkolaki

Krainy zabaw to idealne miejsce dla dziecka, które ma iść do żłobka czy przedszkola. Rodzic może sprawdzić jak pociecha będzie zachowywała się w miejscu obcym i innym niż dom. Atutem tych miejsc jest łatwa dostępność, wykwalifikowana kadra opiekunów i opiekunek, mnogość ciekawych gier i zabaw. Cena również nie jest wygórowana, za godzinę zabawy dziecka zapłacimy od 13 do 18 złotych, a jeżeli planujemy częstsze wizyty z dzieckiem w takich miejscach, niejednokrotnie możliwy jest również rabat i wykup miesięcznego karnetu.

Zachęcam wszystkich rodziców do tej formy przygotowania dziecka przed pójściem do przedszkola, a rezultaty na pewno będą widoczne.

Reply