Mleko matki najlepsze dla dziecka
Niemal każda przyszła mama zapytana o sposób karmienia swojego niemowlęcia ochoczo przyznaje, że będzie karmić piersią. Jednak dlaczego pomimo tych deklaracji wiele kobiet rezygnuje z tego rodzaju karmienia?
Statystyki w kraju i na świecie
Z wyników badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że ponad 85 % mam przyznaje, że swoje dziecko będzie karmić piersią przynajmniej przez pierwsze trzy miesiące, jednak tylko 32 % udaje się wytrwać w tym postanowieniu. Z kolei w Polsce 76 % mam karmi piersią dzieci przez minimum cztery miesiące, a aż 56 % robi to nawet w późniejszych miesiącach. WHO jako najlepszy pokarm dla niemowlęcia uznaje ten pochodzący od kobiety do szóstego miesiąca życia. Jest to nie tylko korzystne z perspektywy nowo narodzonego dziecka, ale także dla samej kobiety. Karmienie piersią minimalizuje ryzyko zachorowania na cukrzycę, alergię czy raka piersi.
Nie radzisz sobie? Idź po pomoc
Można wymienić mnóstwo czynników, które zwiększają szanse na karmienie piersią. Lekarze i położne dbają o to, aby tuż po przyjściu na świat dziecka od razu zostało przystawione do piersi. W ten sposób już od pierwszych chwil buduje się relację między matką a dzieckiem. Jednak dla wielu świeżo upieczonych mam karmienie piersią jest bardzo dużym wyzwaniem. I nie ma to nic wspólnego z uśmiechniętymi mamami w poradnikach i książkach dla mam. Karmienie w twoim wykonaniu powoduje, że jedyne, co czujesz to ból i cierpienie. Wtedy możesz pójść po pomoc do położnych, które z chęcią pomogą ci w tak trudnym okresie. Możesz także udać się na konsultację do poradni laktacyjnych. Pamiętaj, że nie jesteś bezradna.
Kubek czy butelka? Oto jest pytanie
Nie ma dwóch takich samych dzieci, dlatego ciężko w tym przypadku o jednoznaczną odpowiedź. Teoretycznie maluchowi można podać butelkę dopiero wtedy, gdy bardzo dobrze radzi sobie z ssaniem piersi, aczkolwiek ma na tyle przyswojone, by nie chcieć niczego innego. Skomplikowane? Z ogólnego punktu widzenia, przez sześć tygodni dziecko nie powinno oprócz piersi nic innego dostawać, a więc żadnej butelki czy smoczka. Jednak warto uczyć niemowlę korzystania z kubeczka, można to robić już od czwartego miesiąca. Wiele lat w ogóle stara się nie podawać butelki, ponieważ boją się, że zaburzy to naturalny odruch ssania u malucha.
Nie jesteś sama
Bardzo ważne w okresie karmienia piersią dla kobiety jest wsparcie ze strony najbliższych osób. Wówczas ma poczucie, że nie została sama w tak trudnym dla niej momencie. Oprócz pomocy ze strony bliskich, świeżo upieczona mama potrzebuje zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety, regularnego przyjmowania płynów, dużo spokoju i odpoczynku – czas ten może poświęcić na budowanie więzi z dzieckiem i próbę nauczenia się rozpoznawania jego potrzeb. Jednak najważniejsze jest uwierzenie w siebie i swoje możliwości. Dam radę – powtarzaj sobie to tak często, jak tego potrzebujesz. Zobaczysz, że działa!