Bezpieczeństwo dziecka w internecie

Bezpieczeństwo dziecka w internecie

Bezpieczeństwo dziecka w internecie

Obecnie coraz częściej dzieci siadają przed komputerem i buszują po różnych stronach internetowych. Nie wyobrażają sobie życia, w którym zabrakłoby Internetu.

Niestety, już dla coraz młodszych dzieci surfowanie to okazja rozrywki i zabawy. Czy aby na pewno bezpiecznej?

O zaletach Internetu zapewne nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak oprócz wielu atutów, ma też ciemne strony. Według najnowszych badań, aż 80 procent dzieci przyznaje, że miało styczność z nieprzyjemnymi sytuacjami w sieci w postaci zastraszania czy otrzymania nieprzyzwoitych zdjęć. Aby temu zaradzić, trzeba dziecko nauczyć bezpiecznego korzystania z dobrodziejstw Internetu, często z nim nawiązywać rozmowę, ale także kontrolować.

Na polskim rynku znajduje się wiele programów kontroli rodzicielskiej, a wśród nich między innymi:

  • Beniamin – to jeden z najbardziej powszechnych programów kontroli, który umożliwia blokadę stron, które mogą być na naszego dziecka niebezpieczne. Z powodzeniem zablokujemy dostęp do stron o charakterze erotycznym czy pornograficznym, a oprócz tego również te, na których znajdują się pewne słowa, jak np. rasizm. Za pomocą Beniamina rodzic może stworzyć białą i czarną listę, które dziecko będziemy mogło przeglądać oraz takie, do których nie będzie miało dostępu. A wszystko to w bardzo prostej obsłudze, przystępnej nawet laikowi komputerowemu.
  • Bezpieczeństwo dziecka w internecieOchranicz – to kolejny program kontroli rodzicielskiej. Przy jego użyciu zabronimy naszemu maluchowi korzystać ze wskazanych stron, jak np. z czatu czy innych aplikacji.
  • Amadeusz – zawiera w sobie wszystkie standardowe warianty, które znajdziemy w innych programów, z tą różnicą, że Amadeusz jest szczególnie wyczulony na ochronę przed pedofilami i sektami. Program posiada funkcję zapamiętywania i przechowywania korespondencji, komunikatorów i edytorów tekstowych. Wyposażony również w system czasowych ograniczeń dostępu do komputera, Internetu, Gadu-Gadu stosownie do wieku dziecka oraz dni tygodnia.
  • Alladyn – to bezpieczna przeglądarka dla dzieci, w której wbudowane są domeny przeznaczone dla naszych pociech oraz wyposażona została w przydatną listę stron podzieloną tematycznie. Podobnie, jak Amadeusz zawiera funkcję ogranicznika czasowego.

Oprócz programów kontroli rodzicielskiej system Windows także może pomóc nam w zachowaniu bezpieczeństwa. Pozwala na określenie limitów czasowych, jakie dziecko może spędzić przed monitorem komputera, jak również pozwala na dobór programów i gier, które nie stanowią dla nich żadnego zagrożenia. Te oraz inne informacje są dostępne na stronie internetowej systemu Windows.

Pamiętajmy, w odkrywaniu tajników Internetu towarzyszmy swoim dzieciom. Bądźmy dla nich przewodnikami po wirtualnym, niezwykle świecie, choć tak niebezpiecznym.

Reply