Pieluchowe zapalenie skóry

Masz skórę delikatną, jak pupa niemowlęcia. Tak się niekiedy słyszy. Nie jest to tylko takie porzekadło, bo owszem, skóra dziecka jest bardzo delikatna i cienka. Szybko można zgotować jej zapalenie czy uszkodzenie, które dla niemowlaka może być bardzo bolesne i niekomfortowe. To dlatego, że skóra u dorosłego człowieka jest zupełnie inaczej unerwiona. Gdy dojdzie do odparzenia pośladków mówimy o pieluchowym zapaleniu skóry.

Kiedy dochodzi do pieluchowego zapalenia skóry?

Gdy mokra pieluszka zbyt długo ma kontakt z delikatną skórą niemowlęcia dochodzi do powstania zapalenia. Bakterie zawarte w moczu zaczynają się rozkładać i tworzyć amoniak, który należy do substancji silnie drażniących podatną na uszkodzenia skórę. W momencie pojawienia się pieluchowego zapalenia skóry dochodzi do powstania wysypki. Krostki są płaskie, niewielkie i przybierają czerwony odczyn. Cechą charakterystyczną tych zmian jest fakt, że mogą drążyć skórę w głąb, aż spowodują przerwanie jej ciągłości. Wysypka nie tworzy się w fałdach skórnych ani w bruździe między pośladkowej. Te miejsca nie są bezpośrednio narażone na obcowanie z moczem.

Jak zapobiegać?

Obecnie do pieluchowego zapalenia skóry dochodzi znacznie rzadziej niż kiedyś. To wynik dostępnych na rynku pieluch jednorazowych, które zapewniają znacznie lepszą ochronę i możliwość oddychania niż pieluszki bawełniane czy tetrowe. Jednak to nie oznacza, że nie ma konieczności częstego zmieniania tych pieluszek. One także mają swoją ograniczoną objętość. A jeśli dodatkowo ciasno ją zawijamy lub używamy szczelnych ceratek, to jeszcze bardziej zwiększamy prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia. Jeśli malca będziemy często przewijać, przynajmniej średnio osiem razy dziennie, to wtedy minimalizujemy ryzyko wystąpienia dolegliwości do zera. Warto podczas każdej zmiany pieluszki pozwolić niemowlęciu poleżeć kilka minut z gołymi pośladkami. Wówczas delikatna skóra na pupie ma okazję powietrzyć się. Pomocne w utrzymaniu czystości są bez wątpienia nawilżające chusteczki jednorazowego użytku. Lepiej wybierać te, które nie zawierają w swym składzie alkoholu, aczkolwiek trzeba pamiętać, aby nie używać ich w nadmiarze. Świetnie podczas przewijania sprawdzi się ciepła woda oraz bawełniane płatki – szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka. Bardzo niekorzystnie na delikatną skórę niemowlęcia działają substancje zawarte w stolcu. Istotnym elementem profilaktyki w walce z pieluchowym zapaleniem skóry jest unikanie i dokładne leczenie schorzeń o podłożu żołądkowo-jelitowych. Profilaktyka zdrowej pupy to również systematyczne stosowanie kosmetyków ochronnych.

Co robić, jak pojawi się pieluchowe zapalenie skóry?

Wiadomo, że najlepiej zapobiegać niż leczyć, ale co robić, jak wysypka już się pojawi? Przede wszystkim często zmieniać pieluszkę. Zaleca się czynność powtarzać co dwie lub trzy godziny. Malcowi najlepiej jak najczęściej pozwolić leżeć z gołą pupą. Pośladki bardzo ładnie osuszają się, a wszelkie zmiany, które pojawiły się na niej – szybciej znikną. Zabiegi pielęgnacyjne powinny ograniczać się do przemywania płatkami z ciepłą wodą, a krem ochronny należy niezwłocznie użyć, kiedy pojawią się pierwsze objawy odparzenia. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, w których składzie znajduje się łagodząca lanolina, wysuszający cynk, D-panthenol czy alantolina, która regeneruje uszkodzony naskórek.

W przypadku, gdy pomimo zastosowanych czynności stan skóry niemowlęcia nie ulega poprawie, wówczas koniecznie należy udać się do lekarza pediatry. Brak poprawy może być spowodowane zakażeniem drożdżakami, które stanowi bardzo częstą dolegliwość po odparzeniu pośladkami. Wówczas lekarz może zlecić kurację klotrymazolem lub hydrokortyzonem.

Reply