Jak pielęgnować cerę dojrzałą?

W drogeriach można znaleźć wiele produktów kierowanych do dojrzałych kobiet. Jeszcze kilka lat temu dbające o siebie panie nie miały takiego wyboru, jednakże obecnie każda z nas może znaleźć coś dla siebie. Należy pamiętać aby na każdym produkcie dokładnie czytać informację dla jakiego typu cery oraz dla kobiet w jakim wieku przeznaczony jest konkretny krem czy peeling.

Każda z nas pragnie odwrócić bądź pozbyć się jakichkolwiek oznak starzenia się skóry, jednakże nie każda może pozwolić sobie na kosztowny zabieg jakim jest np. botox. Cena takiego zabiegu to min. 500 zł, przy czym faktyczny koszt jest znacznie wyższy, albowiem zależy on od ilości i rodzaju zmarszczek. Drugim mankamentem jest fakt, że chociaż obecnie botox wykonywany jest szybko i praktycznie bezboleśnie, to jest to mimo wszystko ingerencja w nasze ciało.

Nie możemy powstrzymać czasu, aczkolwiek dzięki kosmetykom można w niedrogi sposób oszukać Matkę Naturę i ukryć pewne niedociągnięcia pojawiające się na twarzy. Poniżej znajdziecie podział kosmetyków, który w znacznym stopniu ułatwi wam szukanie tego właściwego produktu.

 

Kosmetyki o działaniu złuszczającym

Każda z nas, która pragnie zmniejszyć oznaki starzenia powinna zaopatrzyć się w kosmetyki o działaniu złuszczającym. Są idealne do cery dojrzałej, albowiem usuwają martwy naskórek dzięki czemu nasza skóra będzie wyglądała gładko i świeżo. Do peelingu skóry można używać również drobnych ziaren cukru wymieszanych z niewielką ilością wody które delikatnie złuszczą naskórek jednocześnie dodając blasku naszej skórze. Taka cukrowa mieszanka jest zdecydowanie tańsza od produktów dostępnych w drogeriach, a jej kolejną zaletą jest to, że można ją stosować nie tylko do skóry twarzy, ale i całego ciała.

 

Produkty o działaniu oczyszczającym

Kolejnym ważnym krokiem, na który musicie zwrócić uwagę jest oczyszczanie skóry twarzy, albowiem to również zmniejsza objawy starzenia się skóry. Ważne aby do mycia twarzy używać kosmetyków, które pomogą uwolnić ją od zanieczyszczeń i łoju zatykającego pory. Dopiero po takim zabiegu należy nakładać na twarz odpowiedni krem, ale o tym napiszę za w dalszej części. Pamiętajcie, aby wasze produkty do mycia twarzy były o neutralnym zapachu. Perfumowane mydła nie są odpowiednie dla skóry dojrzałej, albowiem mogą ją nadmiernie wysuszać. Idealnym rozwiązaniem dla cery dojrzałej jest nawilżające mleczko do demakijażu, które zapobiega wysuszeniu i poprawia wygląd skóry. Musicie wiedzieć, że ilość kolagenu i elastyny wytwarzanych przez naszą skórę w miarę upływu lat stopniowo się zmniejsza, zatem warto zadbać o wyrównanie tej różnicy zanim będzie za późno.

 

Krok trzeci – nawilżanie!

Kolejnym etapem pielęgnacji skóry dojrzałej jest jej nawilżenie. Cera cucha i z tendencja do wysuszania bardzo szybko traci swoja elastyczność, zatem musicie pamiętać aby zawsze była dobrze nawilżona. Obecnie na rynku jesteśmy dosłownie zalewane produktami przeciw starzeniu się skóry, wśród których znaczna większość stanowią kosmetyki o działaniu nawilżającym. Zanim zdecyduje się na jakikolwiek krem, musicie wiedzieć, czy wasza skóra jest sucha, tłusta, normalna lub mieszana. Jeśli już jesteście tego świadome, możecie dobrać krem odpowiedni do konkretnego typu cery. U kobiet dojrzałych ważne jest aby zwracać uwagę na obecność retinoidów w kremie nawilżającym. Retinoidy są związkami o działaniu zbliżonym do witaminy A, mianowicie pobudzają one komórki skóry stymulując je do ich odnowy. Ponadto redukują przebarwienia, a po dłuższym stosowaniu takiego kremu zauważalne jest wygładzenie zmarszczek.

Do najlepiej ocenianych przez Polki produktów należą:

 • Precision, Hydramax Super Hydrating Creme (CHANEL) – krem na dzień – ok. 290 zł
 • Perfecta, Krem przeciwzmarszczkowy z Fito-retinolem  (DAX COSMETICS) – krem na dzień i na noc do cery mieszanej – ok. 20 zł
 • Kolagen + algi (CELIA) – krem nawilżający przeciw zmarszczkom do cery normalnej i mieszanej – ok. 6 zł
 • Kozie Mleko, Krem 2 odżywianie wygładzanie (ZIAJA) – krem na dzień i na noc do cery suchej i skłonnej do zmarszczek – ok. 10 zł
 • Kozie Mleko, Krem 1 nawilżanie (ZIAJA) – krem na dzień do cery suchej – ok. 10 zł
 • Total Turnaround Cream (CLINIQUE) – Krem na noc dla skóry bardzo suchej i suchej – ok. 160 zł

 

Krem pod oczy

Najczęściej pierwsze oznaki starzenia się skóry zauważamy w okolicach oczu. W drogeriach znajdziemy wiele produktów pomagających częściowo zredukować zmarszczki pojawiające się w okolicach oczu. Do najpopularniejszych należą kremy nawilżające zawierające retinol oraz chroniące skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Dzięki tego typu kosmetykom, skóra wokół oczu staje się bardziej sprężysta i delikatna. Bardzo ważne jest również, aby kremy pod oczy aplikować ostrożnie samymi opuszkami palców. W drogeriach dużą popularnością cieszą się m.in.

 • Q10 (NIVEA) ok. 30;
 • Power A For Eyes (HELENA RUBINSTEIN) – ok. 230 zł
 • Oceanic, Intensywny Lifting Krem pod oczy bezzapachowy 50+ (AA) – ok. 16 zł
 • Revitalift (L’OREAL) – ok. 50 zł

 

Ochrona przeciwsłoneczna

Mimo,  iż ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych znalazła się w ostatnim punkcie to właśnie na nią należy zwrócić największą uwagę. Kąpiele słoneczne są bardzo zdradliwe, albowiem oprócz tego, że nadają naszej skórze pięknego złocistego koloru w znacznym stopniu przyspieszają jej starzenie się. Podczas opalania warto zaopatrzyć się w dużą dawkę zdrowego rozsądku i krem z wysokim filtrem UV. Decydując się na zakup kremu ochronnego należy wybierać preparaty o wysokich filtrach. Obecnie w sklepach można znaleźć kosmetyki do opalania z oznaczeniami:

 • SPF 6-10 – słaba ochrona. Tego typu kremy mogą używać jedynie kobiety o ciemnej karnacji.
 • SPF 15-25 – średnia ochrona
 • SPF 30-50 – wysoka ochrona
 • SPF 50+ – bardzo wysoka ochrona. Produkty tak oznaczone powinny być używane przez osoby o bardzo jasnej karnacji. Jeśli zatem zdarza Ci się opalić „na raczka” taki filtr jest dla Ciebie idealny.

Chcąc zapewnić skórze twarzy dobrą ochronę należy używać kremów z filtrami dającymi co najmniej wysoką ochronę. Pamiętajcie, że opalenizna z biegiem czasu blaknie, zatem warto zadbać przede wszystkim o piękny i zdrowy wygląd skóry twarzy nie narażając jej na szkodliwe działanie promieni UV, które przyspieszają jej starzenie się.

 

Reply