Jak zapobiegać cukrzycy?

cukrzyca

Jak zapobiegać cukrzycy?

O cukrzycy często mówi się, iż to choroba podstępna, która utrudnia życie małymi kroczkami i może przyczynić się do przedwczesnej śmierci. Niestety, w tych stwierdzeniach jest sporo racji.  Zdrowy rozsądek nakazuje, aby w miarę możliwości zapobiegać rozwojowi każdej choroby.

Czy jednak można zapobiec cukrzycy? Kiedy zacząć działać? Dzisiaj mamy dla was kilka informacji właśnie na ten temat.

Zapobieganie cukrzycy typu I

O cukrzycy typu I wiemy, że rozwija się w następstwie niszczenia przez organizm własnych komórek trzustki wytwarzających insulinę.

Skłonność do takiego autoimmunologicznego niszczenia jest dziedziczna. Dziedziczy się zatem nie cukrzycę, lecz jedynie predyspozycję do zachorowania na nią. Może ona, ale nie musi, przenosić się na członków rodziny w kolejnych pokoleniach.

Tę genetyczną skłonność można wykryć za pomocą specjalnych testów, a także oznaczać tzw. markery, czyli laboratoryjne wskaźniki bardzo wczesnego, bezobjawowego stadium choroby, jednak póki co nie ma żadnych wiarygodnych informacji odnośnie do tego, jak zapobiegać temu typowi cukrzycy. Badania potwierdzają jedynie, iż karmienie piersią może ograniczyć ryzyko zachorowania, jednak nie musi.

Zapobieganie cukrzycy typu II

Znacznie łatwiej jest zapobiegać częściej występującej cukrzycy typu II (insulinoniezależnej), ponieważ znane są jej główne przyczyny: otyłość, niedostateczna aktywność fizyczna, niewłaściwe odżywianie, nadciśnienie, nikotynizm i alkoholizm itp.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania tej postaci cukrzycy jest zatem pozbycie się zbędnych kilogramów i niedopuszczanie do powstania nadwagi. Wielu z nas odżywia się nieracjonalnie, zbyt kalorycznie, jada za dużo tłuszczu (masła, tłustych wędlin, mięs, słoniny, smalcu, boczku) oraz słodyczy.

W przeciętnym jadłospisie za mało jest warzyw i owoców – niezastąpionych przecież źródeł włókna pokarmowego, witamin i mikroelementów. Nawyki te, najczęściej wyniesione z rodzinnego domu, trzeba i można zmienić, jeśli oczywiście chce się być zdrowym. U osób prowadzących siedzący tryb życia konieczny jest także systematyczny trening fizyczny. Może to być np. praca na działce, bieganie, pływanie, jazda na rowerze, taniec, fitness. Możliwości jest naprawdę wiele.

Porady dietetyka odnośnie do zapobiegania cukrzycy za pomocą diety.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=WJYU5DNbfpo[/tube]

Reply