Joga w pracy

joga

Joga w pracy

Codziennie spędzasz przy biurku przynajmniej osiem godzin, praktycznie nie odrywając oczu od komputera, a po powrocie do domu siadasz nad stosem służbowych papierów. Niemal nie ruszasz się z miejsca, a pomimo tego po całym dniu dosłownie padasz ze zmęczenia. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nic tak nie wyczerpuje fizycznie i psychicznie, jak długotrwały wysiłek umysłowy. Plecy i ramiona zaczynają drętwieć, oczy bolą, a głowa pęka, powoli odechciewa się wszystkiego… Jeśli właśnie tak się czujesz, musisz koniecznie zacząć z tym walczyć! W przeciwnym razie doprowadzisz swój organizm do całkowitego wyczerpania!

 

Pracując przy komputerze co godzinę zrób sobie krótką przerwę na kilka prostych ćwiczeń jogi, które pozwolą ci nabrać energii i sił na cały dzień pracy. Siedzenie przez kilka godzin w jednej pozycji sprawia, że coraz trudniej się skoncentrować. Najlepiej byłoby wyjść na spacer, ale niestety nie zawsze jest taka możliwość. Na szczęście jogini znają sposób, aby trochę „pospacerować”, nie wstając od biurka. Dzięki temu wygięte w pałąk plecy złapią pion, ściśnięty brzuch rozluźni się, umęczone oczy odprężą, a zamulony umysł odświeży.

1. Usiądź na krawędzi krzesła. Rozsuń kolana na szerokość bioder, wyprostuj plecy i połóż dłonie na udach; odsuń łokcie do tyłu, tak by „otworzyć” klatkę piersiową. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że do czubka głowy masz przyczepiony sznurek, który ktoś pociąga do góry, a twój kręgosłup prostuje się kręg po kręgu od dołu aż do czubka głowy. Oddychaj swobodnie. Z każdym wdechem prostuj plecy, a z wydechem rozluźniaj brzuch. Wykonaj taki cykl 10 razy:

joga w pracyNurkowanie pod biurkiem. To ćwiczenie skutecznie likwiduje napięcie pleców i szyi, ale jego główna zaleta polega na tym, że działa jak zastrzyk energetyczny, bo zwiększa dopływ krwi do mózgu.

2. Przesuń teraz pupę bliżej oparcia krzesła, kolana rozsuń na taką szerokość, by zmieściła się między nimi klatka piersiowa. Wyciągnij ręce do góry, rozluźnij ramiona, zrób wdech i na wydechu „zanurkuj” pomiędzy kolanami; tułów i ręce, a przede wszystkim głowa i szyja mają zwisać luźno. Wytrzymaj w tej pozycji do 10 sekund, oddychając swobodnie. Gdybyś poczuła dyskomfort (np. zawroty głowy), powoli się wyprostuj: „rozwijaj” kręgosłup kręg po kręgu, zaczynając od dołu i kończąc uniesieniem głowy (ręce mają swobodnie zwisać po bokach). Koniecznie pamiętaj, by podnosząc ręce do góry wykonać wdech, a nurkować pod biurko na wydechu.

Taniec na siedząco, ale z biglem! To ćwiczenie jest dla ciebie wprost wymarzone, jeśli niewiele chodzisz piechotą, a jeśli już, to głównie w butach na wysokich obcasach. Poprawia krążenie w stopach, rozluźnia przykurczone palce i wzmacnia mięśnie śródstopia. Zapobiega tym samym drętwieniu i zniekształceniom stóp.

3. Zdejmij buty i rozsiądź się wygodnie na krześle, trzymając proste plecy. Wyciągnij przed siebie wyprostowane w kolanach nogi, tak by stopy opierały się o podłogę. Podczas wdechu podciągnij palce maksymalnie do góry, a na wydechu opuść je, zbliżając jak najbliżej podłogi (pięty odrywają się przy tym od podłogi). Powtórz te ruchy po 12 razy, a na końcu potrząśnij stopami, co rozluźni mięśnie całych nóg.

Zagraj na wyimaginowanym bębnie. To ćwiczenie usuwa zesztywnienie i drętwienie nadgarstków oraz palców, a wykonywane regularnie, zmniejsza ryzyko pojawienia się tzw. zespołu cieśni nadgarstka, bolesnej przypadłości, nękającej ludzi stukających godzinami w klawiaturę komputera.

4. Siedząc wygodnie na krześle, wyciągnij przed siebie ręce na wysokość ramion; wnętrza obu dłoni skieruj w dół, równolegle do podłogi. Następnie, robiąc wdech, skieruj palce dłoni do sufitu i wykonaj gest, jakbyś miała oprzeć dłonie o ścianę. Potem, już na wydechu, opuść palce w stronę podłogi. Rób to ćwiczenie, poruszając dłońmi na przemian: lewa w górę, prawa w dół. Na koniec potrząśnij energicznie obiema rękami, rozluźniając mięśnie. Pamiętaj, żeby ręce były cały czas wyprostowane!

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=aDXHJi0Wgqw[/tube]

Reply