Konserwanty i barwniki w żywności

e

Konserwanty i barwniki w żywności

Ostatnimi czasy panuje moda na ekologiczne życie. Eco kosmetyki, eco jedzenie… Wielu z nas czytając składy produktów natknęła się na składniki o nazwie rozpoczynającej się od litery E z odpowiednim numerkiem.

Co to takiego? Przyjrzyjmy się dokładnie konserwantom i innym związkom dodawanym do naszej żywności.

Barwniki

  • E 101  – inaczej ryboflawina, fosforan-5′- ryboflawiny (laktoflawina)

Pod tą skomplikowaną z pozoru nazwą kryje się nieszkodliwy żółtopomarańczowy barwnik (witamina B12), dodawany do deserów i wypieków. W stanie wolnym występuje on w drożdżach piwnych, a jego nadmiar usuwany jest z organizmu wraz z moczem.

  • E 123 -inaczej amarant (barwnik amoniakalny)

Jest to bardzo niebezpieczny dla zdrowia syntetyczny barwnik o barwie czerwonej (azowy). Wywołuje on odczyny alergiczne. Dozwolony jest wyłącznie do podbarwiania win i podróbek kawioru. Związek ten jest niedopuszczalny w większości krajów Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych.

  • E 142 – inaczej zieleń S (zieleń lisaminowa)

Syntetyczny barwnik o kolorze zielononiebieskim. Służy on do barwienie różnego rodzaju słodyczy. Może powodować uczulenia. Przypuszcza się, że jest rakotwórczy.

Konserwanty

  • E 200 – inaczej kwas sorbinowy (kwas aorbowy)

Jest to nieszkodliwy, głównie syntetyczny kwas używany jako substancja konserwująca. Stosowany na przykład w marmoladach i na powierzchni serów dojrzewających, także jako dodatek do przecierów owocowych (pomidorowych), do soków, galaretek owocowych, ptasiego mleczka, ogórków konserwowych, napojów typu cola, wina, twarogów, serków typu „fromage”, krewetek, przetworów rybnych.

  • E 210 – inaczej kwas benzoesowy (benzoesan)

Prawdopodobnie rakotwórczy związek używany jako konserwant. Stosowany w napojach gazowanych, majonezach, margarynach  marynatach, konserwach warzywnych i owocowych. Żywności z jego dodatkiem powinni unikać alergicy i astmatycy.

  •  E 250 – inaczej azotan (III) sodu (azotyn sodu)

Niebezpieczny środek syntetyczny stosowany jako konserwant i stabilizator barwy. Używany do peklowania mięsa w produkcji wędlin, wędzonek, konserw, dodawany do serów podpuszczkowych i topionych. Podczas ogrzewania wchodzi w reakcję z białkami, wytwarzając rakotwórcze nitrozoaminy. Szkodzi osobom z podwyższonym ciśnieniem krwi. Szczególnie niebezpieczny dla niemowląt.

Antyutleniacze

  • E 300 – inaczej kwas L-askorbinowy  (witamina C)

Nieszkodliwy, syntetycznie otrzymywany związek stosowany bardzo często jako przeciwutleniacz, substancja klarująca, regulator kwasowości i stabilizator. Można go znaleźć w takich produktach jak-konserwy, czipsy i konserwy rybne, soki, dżemy, galaretki i mleko w proszku.

  •  E 322 – lecytyna

Nieszkodliwy emulgator, jest nośnikiem i przeciwutleniaczem. Pozyskujemy ją z olejów roślinnych (przede wszystkim nasiona soi). Występuje ona w każdej żywej komórce. Dodaje się ją do mleka w proszku, kaw, wędlin, lodów, chleba, kremów. Zapobiega jęłczeniu tłuszczów.

Emulgatory

  •  E 400 – inaczej kwas alginowy (kwas polimannuronowy)

Jest to nieszkodliwy dla człowieka zagęstnik, substancja żelująca. Otrzymuje się ją z morskich brunatnic. Używa się jej jako dodatek do śmietany, galaretek, lodów, marmolad i dżemów.  Nadmiar może być niebezpieczny – upośledza wchłanianie wapnia

Reply