Ładni aktorzy mają lepiej?

carmen electra

Ładni aktorzy mają lepiej?

Utarło się w naszym społeczeństwie, że uroda to klucz do sukcesu, zwłaszcza w show biznesie. Coś w tym musi być, gdyż łatwo zauważyć, że np. aktorzy często są oceniani nie ze względu na swoją grę aktorską, ale przez pryzmat wyglądu. To krzywdzące dla wielu z nich, zarówno tych pięknych, jak i mniej urodziwych.

Dlaczego? Tym mniej ładnym ze względu na niedostatki w urodzie najlepsze role mogą przejść koło nosa, a ci wyjątkowo piękni są częściej oceniani przez pryzmat swojej urody… i często z jej powodu krytykowani.

Co daje bycie ładnym?

Nie oszukujmy się, filmy polskie i zagraniczne potrzebują do głównych ról przedstawicielek płci pięknej o pięknych, czarujących uśmiechach, gęstych włosach i kuszących sylwetkach, dodatkowo jeszcze podretuszowanych przez odpowiedni makijaż. Takie kobiety chcą bowiem oglądać widzowie…

Producenci muszą kierować się przy wyborze aktorów głównie tym, by wzorzec piękna wybranej aktorki pokrywał się choć w większej części z gustem odbiorców. Zresztą nawet przy ekranizacji popularnych książek trzeba wybrać odtwórczynie i odtwórców głównych ról, którzy najbardziej odpowiadają opisowi autora książki – czyli np. Ligię o delikatnej, dziewczęcej urodzie i zabójczo piękną Telimenę, a także Helenę Skrzetuską o nieco wschodnich rysach twarzy.

Gdy ma się piękną twarz i kształtne ciało, łatwiej jest o role amantów (w przypadku aktorów) i piękności łamiących męskie serca (gdy chodzi o aktorki). Teoretycznie daje to szersze pole do popisu dla młodych, urodziwych kobiet. Wszak piękną twarz można umiejętnie zeszpecić czy postarzyć makijażem. W drugą stronę faktycznie też można, ale nie zakryje się najbardziej charakterystycznych mankamentów twarzy. Piękno zresztą to rzecz względna. Widzowie szaleją za Angeliną Jolie o nietypowych, mało delikatnych rysach twarzy. Gdy jednak odpowiednio wyeksponuje się jej wydatne, duże wargi czy wystające kości policzkowe, stają się one pewnego rodzaju atutem.

Z kolei nietrudno jest zachwycać się urodą Grażyny Szapołowskiej, która mimo upływu lat wygląda świetnie. W jej przypadku trudno mówić o nietypowych rysach twarzy dla koneserów – ona jest po prostu szlachetnie, klasycznie piękna. I choć nie każdemu musi się podobać, to nikt z pewnością nie powie, że jest brzydka.

A gdzie role dla brzydkich?

Wbrew pozorom takich ról jest mnóstwo! Nie w każdym filmie mogą przecież grać same piękności. Doskonałym przykładem tego, że nie trzeba być młodym i pięknym, by móc święcić triumfy na wielkim ekranie, jest Meryl Streep – gwiazda, które dopiero teraz, w przełomowym okresie swojego życia, zaczęła grywać najistotniejsze w swojej karierze role.

A Danny DeVito? Ten malutki aktor zasłynął w światowym kinie! Często aktorki specjalnie tyją lub oszpecają się do ról w filmach – jak na przykład Renee Zelweger, która musiała nabrać ciała do roli pulchnej Bridget Jones, czy Charlize Theron, ucharakteryzowana na potwora w filmie Monster. Co ciekawe, piękne aktorki nie boją się zeszpecić do roli, poświęcają swoje ciało dla dobra sprawy i trzeba przyznać, że ze znakomitym efektem!

Magdalena Schejbal, która nie jest przykładem klasycznego piękna kobiecego, we wszelkich filmach wciela się w role zadanych, eleganckich kobiet, do czego nie potrzebują filigranowej urody i wydatnych ust. W jej przypadku absolutnie nie sprawdza się teza, że aby dostać główną rolę, trzeba być klasycznie piękną.

Mężczyźni mają z tym chyba jeszcze mniejszy problem, gdyż bardzo często, na przykład wcielając się w role czarnych charakterów, nie mogą być zbyt piękni. Nie zmienia to jednak faktu, że często tym przystojniejszym jest łatwiej o rolę…

Na szczęście twórcy kina ambitnego, kina niezależnego, nastawieni na widzów myślących, stawiają nie na urodę, a na umiejętności. Wybierając się do kina na film tego typu, możemy mieć pewność, że nie tylko ucieszymy oczy, ale także zobaczymy kawał dobrej gry aktorskiej. A to chyba najważniejsze, jeżeli chodzi o dzieło, jakim jest film.

Poniżej film prezentujący dobre polskie aktorki…

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=oPzfg3yEUu8[/tube]

… i aktorów uznawanych za najlepszych w Polsce. Czy są „ładni”? Sami oceńcie :)

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=N3e46fkN1H8[/tube]

Reply