Magia „Harry’ego Pottera”
Pamiętacie modę na czytanie „Harry’ego Pottera”? Jeszcze kilka lat temu cały świat zaczytywał się w kolejnych, coraz grubszych tomach powieści J.K.Rowling.
Ich lektura wciągała, a każda kolejna część była jeszcze bardziej fascynująca niż poprzednie.
„Durna powiastka o małoletnim czarodzieju” – mogłoby się wydawać niewtajemniczonym. A jednak autorka stworzyła czarodziejski świat, który nie ma porównania chyba z żadną inną magiczną krainą. Dziś chyba wszyscy, nawet osoby, które nie miały do czynienia z książką, wiedzą, czym jest Hogwart, kto to jest mugol albo jak wyglądał Harry Potter.
O czym jest książka?
Fabuły „Harry’ego” chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To historia chłopca, który pewnego dnia dowiaduje się, że jest czarodziejem, i to bardzo potężnym czarodziejem. Udaje się do szkoły magii, gdzie teoretycznie ma się uczyć i doskonalić swoje umiejętności, aby stawać się coraz lepszym, ale tamtejsza rzeczywistość każe mu walczyć każdego dnia o życie z najpotężniejszym czarodziejem, Lordem Voldemortem, i jego posłańcami. Nie sposób streścić w kilku słowach przygód Harry’ego. W każdym tomie musi on zmierzyć się kolejny raz z Voldemortem, straszliwym czarodziejem żądnym władzy i dominacji w świecie magii, którego wcale nie jest łatwo unicestwić, nawet gdy ma się moc taką, jaką obdarzony został Harry.
Wartości książki
Co ciekawe, choć książka wydaje się być powieścią dla dzieci, to dorośli również zaczytują się w niej z zaciekawieniem. Jej konstrukcja z pozoru jest banalna– walka dobra ze złem, dobro teoretycznie zwycięża, ale niestety, to zwycięstwo wiąże się z kolejnymi ofiarami. W niemal każdym tomie musimy się zmierzyć ze śmiercią nowych bohaterów.
Szkoła Magii i Czarodziejstwa, Hogwart, jest pełna czarów do tego stopnia, że sami marzymy o tym, by choć na chwilę stać się ich uczniami. Okazuje się, że czary służą nie tylko do walki z innymi czarodziejami, ale można za ich pomocą zrobić niemal wszystko. Nie jest to jednak takie proste – nie wystarczy posiadanie różdżki czy status czarodzieja.
Do zdobycia umiejętności czarowania konieczne są lata nauk i zdawania egzaminów, przez co szkoła Harry’ego i jego przyjaciół jest każdemu z nas bardzo bliska. Uczniowie Hogwartu też nie cierpią się uczyć i nie znoszą wielu swoich nauczycieli!
Jedna z najważniejszych wartości książki to wykreowanie ciekawego, oryginalnego świata magii, który jest specyficznym miejscem. Wydarzenia rozgrywają się jakby na innej planecie, są tak ciekawe i nietypowe, że wciągają i sprawiają, że nie możemy oderwać się od książki.
Ponadto autorka zróżnicowała język, którym posługują się bohaterowie. Każdy z nich wypowiada się nieco inaczej, ma także swoje charakterystyczne cechy, m.in. wyglądu, osobowości itp. Nawet nieco mroczniejsze postaci mają swój urok, jedynie sam Voldemort jest postacią na wskroś złą. Pozostałe – czasem nawet da się lubić!
Dialogi bohaterów są przemyślane i niewymuszone. Akcja dzieje się szybko i jest opisana w taki sposób, że nawet opisy przyrody czyta się chętnie. Niczego nie ma tu za dużo ani za mało, a każda dziwna sytuacja w końcówce książki znajduje swoje wyjaśnienie. I za to właśnie kochamy J.K. Rowling i jej książkowych bohaterów.
Wszystkim zachwyconym prozą Rowling polecam „Trafny wybór”, powieść dla dorosłych. W polskim przekładzie będzie dostępna już od 15 listopada, ja czytałam po angielsku i jestem zachwycona.