Nagietek lekarski – właściwości i zastosowanie

nagietek

Nagietek to nie tylko roślina efektowna wizualnie, ale także wykazująca bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka.

Nagietek lekarski, czyli żółtawy lub ciemnopomarańczowy kwiat podobny do rumianów, to jednoroczna roślina lecznicza uprawiana w Azji, Ameryce Północnej oraz w Europie. Okazuje się, że oprócz walorów estetycznych roślina ta posiada sporo właściwości leczniczych.

Najważniejsze z nich omawiamy poniżej.

Właściwości lecznicze nagietka lekarskiego

Nagietek zawiera mieszaninę pochodnych kwasu oleanolowego (niezbędny składnik diety) oraz alkoholi trójterpenowych (związki organiczne). Wśród innych składników znajdują się sole mineralne, fitosterole (odpowiadają za regulację cholesterolu). Nagietek kwitnie od czerwca do jesieni. Stanowi doskonały składnik wielu lekarstw. Do produkcji wykorzystuje się kwiat oraz liście łodygi.

Przygotowanie kwiatów do celów farmaceutycznych odbywa się w kilku etapach. Przede wszystkim należy je wysuszyć w cieniu w temperaturze nieprzekraczającej 35 stopni. Ważne, aby nie miały one kontaktu ze światłem. Do produkcji lekarstw wykorzystuje się całe kwiaty lub same płatki.

Skuteczność rośliny w profilaktyce leczniczej sprawia, że jest ona coraz częściej doceniana. Nagietek lekarski jest naturalnym lekarstwem na wszelkiego rodzaju owrzodzenia, stany zapalne, rany. Działa bakteriobójczo, przeciwgrzybicznie, zapobiega łuszczeniu się skóry. Udowodniono, że pobudza czynności wydalania, poprawia pracę przewodu pokarmowego, pobudza czynność wątroby, zwiększa ilość żółci żołądkowej i śluzu. Ma właściwości napotne, moczopędne, dzięki czemu pomaga pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu. Niszczy paciorkowce i gronkowce. Stosowany z szybkim rezultatem przy stanach zapalnych gardła, jamy ustnej, zapaleniach spojówek.

Nagietek lekarski zaleca się także osobom z nadciśnieniem tętniczym. Roślina jest skutecznym lekarstwem podczas rekonwalescencji ludzi chorych na nowotwory żołądka lub gardła. Ma właściwości regenerujące. Hamuje wzrost nowotworów ze względu na zwalczanie toksycznych substancji powstających w wyniku przemiany materii. Jest idealnym regulatorem kobiecej menstruacji, łagodzi również bolesne miesiączkowanie i objawy przekwitania. Najnowsze badania pokazały, że nagietek wykazuje działanie immunopobudzające, czyli poprawiające ludzką odporność. Stosowanie rośliny nie powoduje skutków ubocznych.

Sposób stosowania rośliny

Nagietek lekarski może być wykorzystywany zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Pierwszy sposób zaleca się osobom cierpiącym na dolegliwości układu pokarmowego lub zmagających się z ciśnieniem. Wówczas warto przygotować napar z kwiatów nagietka. Pity 3 razy dziennie przed posiłkiem przyniesie ulgę w niedługim czasie.

Aby go przygotować, należy zebrać kwiaty nagietka, połączyć z 1 łyżeczką szałwii i całość zalać wrzątkiem. Odstawić na 30 minut i odcedzić. W celach zewnętrznych np. na rany, owrzodzenia, oparzenia stosuje się olejek z nagietka lub maść.

Świeże kwiaty trzeba zalać oliwą z oliwek, pozostawić na parze do około 2 godziny a następnie odstawić na 3 dni do momentu, aż kwiaty staną się kruche, a olejek barwy pomarańczowej. Przecedzony olejek należy przechowywać w chłodnym miejscu.

Reply