Osłabienie słuchu
Utrata słuchu to niezdolność do odbierania bodźców akustycznych, nagła lub powstała w wyniku długotrwałego procesu.
Wrodzona, w przeciwieństwie do nabytej często wiąże się z niezdolnością do mówienia.
Przyczyny utraty lub osłabienia słuchu
Utrata słuchu może mieć pochodzenie przewodzeniowe lub odbiorcze.
W pierwszym przypadku fale dźwiękowe nie docierają do ucha wewnętrznego z powodu zatkania zewnętrznego przewodu słuchowego, niewłaściwego funkcjonowania błony bębenkowej lub ucha wewnętrznego.
W przypadku utraty słuchu pochodzenia odbiorczego dźwięk dociera do ucha wewnętrznego, ale mózg nie otrzymuje informacji o nim z powodu uszkodzenia ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego. Przyczynami takiej utraty słuchu są procesy starzenia się, miażdżyca tętnic lub długotrwałe oddziaływanie hałasu powyżej 85 decybeli. Nagły lub długotrwały hałas może uszkodzić delikatnie zakończenia nerwów słuchowych.
Badacze uważają, że jest to częściowo wywołane gwałtownym zwiększeniem stężenia wolnych rodników pod wpływem hałasu. Pogorszenie słuchu mogą również powodować niektóre leki.
Przyczynami utraty słuchu mogą być:
- zapalenie ucha środkowego,
- czyrak w uchu zewnętrznym,
- zatkanie zewnętrznego przewodu słuchowego woskowiną,
- gęsty płyn w uchu środkowym po przebytym zakażeniu,
- choroba Menierea i zmiany związane z wiekiem.
Czasowa utrata słuchu podczas lotu samolotem występuje, kiedy podczas startu i lądowania ciśnienie powietrza w gardle i w uchu środkowym nie może się wyrównać. Dzieje się tak najczęściej, gdy trąbki Eustachiusza są zatkane z powodu uczulenia lub zakażenia.
Zapobieganie osłabieniu słuchu
Żeby zapobiegać pogarszaniu się słuchu, należy wzmocnić odporność organizmu na zakażenia i uczulenia, stabilizować równowagę płynów w organizmie oraz zapobiegać miażdżycy i przedwczesnemu stężeniu się. Dlatego należy właściwie się odżywiać – czyli jeść produkty z pełnego ziarna, owoce, warzywa oraz ograniczyć spożycie cukru, rafinowanych węglowodanów i soli.
- Staraj się codziennie ćwiczyć, a jeśli palisz, znajdź sposób na porzucenie nałogu.
- Jeśli cierpisz na katar sienny albo chorobę Menierea, postaraj się rozpoznać i zwalczyć przyczyny.
- Unikaj nagłego lub długotrwałego hałasu. Jeśli wiesz, że nie będziesz mógł uniknąć hałasu, użyj skutecznych zatyczek do uszu lub innego rodzaju ochraniaczy, a kilka dni wcześniej zacznij przyjmować preparat zawierający przeciwutleniacze. Zneutralizuje to częściowo wpływ wolnych rodników na twój narząd słuchu.
Leczenie osłabienia bądź utraty słuchu
Utrata słuchu związana z wiekiem
Właściwy sposób odżywiania się pozwala utrzymać w prawidłowym stanie naczynia krwionośne w uszach i nerwy słuchowe, może zahamować starcze pogorszenie się słuchu.
- Jeśli twój słuch zostanie narażony na działanie silnego hałasu, przez dwa następne tygodnie stosuj preparaty wspomagające, które zawierają przeciwutleniacze i magnez.
Zatkany nos
- Dodaj łyżeczkę nalewki z szałwii do pół filiżanki ciepłej wody. Używaj jako płynu do płukania gardła.
- Pij herbatkę z babki, która pomaga przerzedzić gęsty śluz.
- Dodawaj liście melisy do sałatek i zup.
- Dwa do trzech razy dziennie wypijaj filiżankę naparu z rumianku, przytuliny czepnej, jeżówki, kwiatu bzu czarnego, gorznika kanadyjskiego albo lukrecji.
- Zwilż chusteczkę kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego albo cytrynowego i wdychaj zapach. Zamiast tego możesz również zmieszać jedną lub dwie krople któregoś z tych olejków z łyżeczką tłoczonego na zimno oleju roślinnego i rozsmarować po szyi i wokół uszu.
Kiedy potrzebny jest lekarz?
- Gdy ucho mocno boli lub wydostaje się z niego jakaś wydzielina.
- Gdy odczuwasz zawroty głowy.
- Gdy domowe sposoby leczenia nie przynoszą poprawy po kilku dniach.
- Gdy utrata słuchu jest nagła.