Przepis na żur

żurek

Przepis na żur

 

Żur jest potrawą, której, obok jajek i wielkanocnej baby nie może zabraknąć na świątecznym stole w Wielką Niedzielę. Przyrządzany jest na bazie zakwasu z razowej mąki żytniej i ma charakterystyczny kwaśny smak. Króluje w kuchni polskiej, ale także białoruskiej, słowackiej czy czeskiej, najlepiej smakuje z kiełbasą, wędzonym boczkiem  wieprzowym, żeberkami itp.

Nazwa żur wywodzi się od dawnego niemieckiego wyrazu sūr, współcześnie sauer, oznaczającego kwaśny. Mamy dzisiaj dla Ciebie kilka przepisów na tę tradycyjną zupę. Zapraszamy do lektury!

Żur zakopiański

  • Składniki: szklanka zakwasu, pół szklanki śmietany, 3 szklanki wywaru z włoszczyzny, 2-3 ząbki czosnku, 5 dag słoniny, 10 dag wędzonego boczku, 25 dag kiełbasy, łyżka mąki, sól, pieprz.

Do gorącego wywaru wrzucić drobno pokrojony czosnek. Wlać zakwas, dodać słoninę i boczek, pokrojone w kostkę i lekko podsmażone, oraz plasterki kiełbasy (najlepiej białej parzonej, ale może być też zwyczajna). Gotować, aż dodatki będą miękkie. Podprawić śmietaną wymieszaną z mąką, pieprzem, solą i zagotować, podawać z całymi ziemniakami lub piure polanymi słoninką z przesmażoną cebulą. 100 g -»155 kcal.

Żur na kiełbasie

  • Składniki: duża porcja włoszczyzny, szklanka zakwasu, 25 dag białej kiełbasy, pół szklanki śmietany, 3 jaja, łyżka startego chrzanu, ząbek czosnku, 3 liście laurowe, 2-3 ziarenka ziela angielskiego, łyżeczka majeranku, sól.

Do garnka wlać półtora litra wody, włożyć włoszczyznę i gotować. Po paru minutach włożyć kiełbasę, ugotować ją i wyjąć, a wywar odcedzić, połączyć z zakwasem, dodać wszystkie przyprawy, zagotować i zaprawić śmietaną. Rozłożyć na talerzach pokrojoną kiełbasę oraz po 2-3 cząstki jaj ugotowanych na twardo, zalać żurem. Podawać z okraszonymi ziemniakami. 100 g -> 70 kcal.

Żur na wędzonce

  • Składniki: szklanka zakwasu, duża porcja włoszczyzny, litr wywaru z gotowanej wędzonej szynki lub boczku, pół szklanki śmietany, 2 jaja, łyżka mąki, 2-3 ząbki czosnku, szczypta majeranku, sól.

Wywar z wędzonki wlać do garnka, zebrać z wierzchu nadmiar tłuszczu, włożyć włoszczyznę i posiekany czosnek, posolić. Gdy warzywa będą miękkie, wlać zakwas, zagotować i zaprawić śmietaną wymieszaną z mąką i znów zagotować. Rozlać żur na talerze, do każdego włożyć 2-3 ćwiartki jaj ugotowanych na twardo. Podawać z chlebem. 100 g -> 50 kcal.

Jak zrobić zakwas na żur?

Zakwas na żur, zwany w niektórych regionach białym barszczem, przygotowuje się następująco: do kamiennego garnka wsypuje się szklankę mąki żytniej, miesza z taką ilością gorącej wody, aby powstała zawiesina o konsystencji ciasta naleśnikowego (można też dodać kilka ząbków czosnku, liść laurowy i kilka ziaren ziela angielskiego). Gdy ciasto ostygnie, wlewa się cztery szklanki chłodnej przegotowanej wody, wkłada pół kromki razowego chleba ze skórką lub l dag drożdży, dokładnie miesza. Następnie obwiązuje się garnek płótnem i odstawia w ciepłe miejsce. Zakwas nadaje się do użycia już po 3 dniach.

Gotowy zakwas w butelkach można kupić właściwie w każdym sklepie. Z powodzeniem zastąpi go biały barszcz w proszku, który przyrządza się zgodnie z opisem na opakowaniu.

Reply