Dieta optymalna (Kwaśniewskiego)

Dieta optymalna

Dieta optymalna

Ciągle trwają spory na temat skuteczności oraz zdrowotności diety zaproponowanej przez doktora Kwaśniewskiego. Główne dyskusje toczą się wokół tego, iż za najważniejszy składnik pokarmowy, jakiego według niego nie może zabraknąć w diecie człowieka, uznawany jest tłuszcz.

Stawia on zatem na produkty pochodzenia zwierzęcego, głównie mięso, uważając jednocześnie, że za pomocą odpowiednio dobranego rodzaju mięsa można wyleczyć swoje problemy zdrowotne.

Według jego teorii problemy żołądkowe ma zwalczać jedzenie żołądków, na choroby nerek ma pomagać jedzenie nerek zwierzęcych itp. Ponadto autor diety uważa, że takie żywienie poza zwalczeniem konkretnych problemów zdrowotnych działa także zbawiennie na samopoczucie, niweluje stres i poczucie przemęczenia oraz pomaga uporać się z nałogami.

Na czym polega dieta optymalna?

Dieta optymalnaDieta optymalna polega na ograniczeniu przyjmowanych w pożywieniu węglowodanów, czyli warzyw, owoców, kasz, ryżu, produktów zbożowych, orzechów, nasion i miodu. Niestety jednak takie rozwiązanie nie jest dobre z innego punktu widzenia, gdyż produkty te zawierają wiele cennych składników, bez których ludzki organizm nie może normalnie funkcjonować, takich jak witaminy, mikro- i makroelementy oraz błonnik.

Zalecane produkty to wszystkie rodzaje sera, podroby, tłuste mięsa i wędliny, chrząstki zwierząt i przyrządzane z nich galarety, duże ilości jaj, tłuszcze zwierzęce, tłusty nabiał, grzyby, potrawy smażone w głębokim tłuszczu, kawa i herbata. Zalecane jest również piwo (ale w niewielkich ilościach), żurawina, majonez i musztarda.

Kontrowersyjne założenia diety Dr Kwaśniewskiego

Inne kontrowersyjne założenia diety optymalnej dotyczą ilości spożywanych posiłków i przyjmowanych kalorii. Dr Kwaśniewski twierdzi, że nie ma potrzeby liczenia zawartości kalorii w przyjmowanych pokarmach, gdyż organizm sam wie, ile powinien ich przyjąć, czego przejawem jest apetyt.

Uważa także, w przeciwieństwie do niemal wszystkich innych diet, że powinno się spożywać maksymalnie 2 posiłki dziennie, a najlepiej byłoby się ograniczyć do 1, który powinien zaspokoić głód na cały dzień. Autor dowodzi również, że taka dieta wpływa pozytywne na wygląd, a także na samopoczucie.

Dieta optymalnaWady diety optymalnej

Wszystkim tym twierdzeniom specjaliści żywienia dają zdecydowany opór, tym bardziej, że skuteczności i braku złego wpływu na stan zdrowia owego sposobu żywienia nie poparły żadne badania. Dietetycy ostrzegają, że mimo iż na diecie tej można schudnąć, to ma to przeważnie związek z utratą nadmiaru wody z organizmu i efekt ten nie jest długotrwały.

Ponadto przyjmowanie zalecanych pokarmów i odstawienie innych może doprowadzić do poważnych niedoborów niektórych potrzebnych organizmowi substancji przy jednoczesnym nagromadzeniu innych, których nie potrzebuje on w tak dużych ilościach, co może skutkować rozmaitymi problemami, na przykład z wątrobą. Co istotne, diety tej nie mogą stosować osoby chore na cukrzycę, gdyż u nich dieta ta może mieć naprawdę tragiczne konsekwencje, ze śpiączką cukrzycową i śmiercią włącznie.

Reply