Dieta na dobry nastrój

Dieta na dobry nastrój

Dieta na dobry nastrój

Każdy z nas miewa czasami chwile, gdy brakuje mu zapału do pracy i energii do życia. Dopada nas zmęczenie, senność i chandra, a jednak nie możemy pozwolić sobie na słodkie lenistwo i musimy być w pełni sił od rana do wieczora. W takim wypadku pomocna będzie odpowiednio skomponowana dieta, która bogata w potrzebne organizmowi składniki pobudzi nas do większej aktywności i doda energii.

 

Coś na poprawę nastroju…

Wśród składników poprawiających nastrój jest kofeina. W naszej diecie znajdziesz ją w kawie, herbacie, kakao, napojach energetyzujących. Kofeina pobudza wydzielanie adrenaliny, dzięki czemu odczuwasz przypływ energii i dobrego samopoczucia, stajesz się bardziej odporna na zmęczenie.

Twój humor poprawią też węglowodany (cukry proste i złożone), dzięki którym zwiększa się produkcja serotoniny, neuroprzekaźnika zwanego hormonem szczęścia. Cukry proste działają szybciej, ale krócej, podobnie jak leki przeciwdepresyjne. Natomiast cukry złożone działają inaczej: mniej gwałtownie, ale dłużej, dając długotrwałe uczucie zadowolenia i błogości.

Jeżeli poza złym samopoczuciem dopada cię niczym nieuzasadniony niepokój, sięgnij po produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz magnez, mangan, witaminy z grupy B. W naszej diecie kryją się w oleju, mięsie, rybach.

kawaCoś na wzmocnienie energii…

Na niechęć do wysiłku też jest sposób! Powinnaś jeść jak najwięcej produktów bogatych w białka. Pobudzają one przemianę materii, usprawniają pracę mózgu i zdolność zapamiętywania, ułatwiają koncentrację. Nie bez znaczenia jest również skład spożywanych przez ciebie białek. Niektóre aminokwasy mogą pobudzać, inne relaksować. I tak:

  • fenyloalanina (w czekoladzie i mleku) ma działanie pobudzające
  • tryptofan i kwas glutaminowy (w warzywach, nasionach strączkowych, makaronach, ryżu) działają relaksująco.

Gdy za oknem szaruga i chłód, nie zaszkodzi też kieliszeczek nalewki z żeń szenia (uszczęśliwia!) ani szklaneczka pobudzającego napoju bogatego w aminokwas taurynę i kofeinę. Dzięki nim poczujesz przypływ energii, nabierzesz ochoty na wysiłek, a ten sprzyjać będzie wydzielaniu hormonów zadowolenia.

sok pomarańczowyCoś na dobre zdrowie…

Pod wpływem długotrwałego stresu lub napięcia organizm produkuje wolne rodniki, które są nie tylko rakotwórcze, ale i wywołują uczucie chronicznego zmęczenia. Aby je unieszkodliwić, twoje ciało potrzebuje mnóstwa energii, a to odbija się na twoim samopoczuciu. Dlatego powinnaś w pracy pogryzać produkty bogate w witaminy A, C, E oraz selen. Składniki te wyłapują wolne rodniki.

Proponowane przez nas przekąski są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, cholinę i inozytol (związki witaminopodobne). To będzie twój codzienny zastrzyk składników usprawniających układ nerwowy i mózg. Dzięki nim, nie będziesz odczuwać zmęczenia.

Idealna dieta, która poprawi nastrój i doda sił

Codziennie zjadaj 1800 kcal. Na śniadanie produkty zawierające białko: jaja, wędliny, mleko. Obiad powinien być lekkostrawny, sycący i zawierać wielonienasycone kwasy tłuszczowe, potrzebne szarym komórkom. Kolacja powinna cię odprężyć, zrelaksować i pomóc szybko zasnąć. Jeżeli masz nerwowy okres w pracy, możesz w ciągu dnia lub przed snem przekąszać słodkie co nieco. Naszą dietę może stosować każdy.

Strażnicy dobrego samopoczucia:

  • Coca-cola – zastrzyk kofeiny i energii, poprawia koncentrację
  • Kostka czekolady – dostarcza fenyloalaniny, pobudzającej przemianę materii i witamin z grupy B
  • Guma do żucia – przyspiesza tętno, ożywia, pobudza wydzielanie insuliny, która usprawnia dopływ paliwa do mózgu.
  • Kawa – pobudza koncentrację i szybkie kojarzenie.

Jeżeli od dłuższego czasu masz złe samopoczucie, niechętnie się ruszasz i wszystko cię męczy, odwiedź lekarza; może to być objaw wielu poważnych chorób: depresji, anemii, miastemii (zanik mięśni) czy stwardnienia rozsianego.

dietaPrzykładowe menu na 3 dni

Śniadanie – ma za zadanie dostarczyć aminokwasy: tyrozynę i fenyloalaninę, potrzebne do podkręcenia przemiany materii. Dzięki nim masz zapewniony wysoki poziom cukru we krwi i dużo energii na 4-5 godzin.

1. Grzanki francuskie i szklanka mleka (energia: 450 kcal, białko: 19g, tłuszcz: 23g, węglowodany: 43g)

2. Omlet z konfiturą i szklanka mleka (energia: 470 kcal, białko: 22g, tłuszcz: 23g, węglowodany: 45g)

3. Naleśniki z twarogiem i szklanka mleka (energia: 470 kcal, białko: 28g, tłuszcz: 20g, węglowodany: 46g)

Przekąska w pracy – to porcja witamin wyłapujących wolne rodniki, produkowanych w dużych ilościach podczas pracy mózgu. Ma być źródłem potasu niezbędnego do szybkiego przewodzenia impulsów w układzie nerwowym.

1. 5 mandarynek (energia: 170 kcal, witamina C: 62 mg)

2. Banan i sok pomidorowy (energia: 220 kcal, potas: 1305 mg)

3. Jabłko i szklanka soku z marchewki (energia: 180 kcal, witamina A: 137% dziennego zapotrzebowania)

Obiad – duża porcja białek bogatych w specjalne aminokwasy wpłynie na zdolność zapamiętywania i poprawę samopoczucia w pracy. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe wzmocnią nerwy.

1. Pieczony pstrąg, sałatka z pomidorem i olejem (energia: 490 kcal, białko: 40 g, tłuszcz: 35g w tym 12,7g NNKT, węglowodany: 9g)

2. Klops z cielęciny i papryka (energia: 580 kcal, białko: 40g, tłuszcz: 37g w tym 10,1 NNKT, węglowodany: 23g)

3. Kurczak w sosie słodko-kwaśnym (energia: 530 kcal, białko: 45g, tłuszcz: 21g w tym 10,4 NNKT, węglowodany: 43g)

Kolacja – to porcja węglowodanów prostych i złożonych zwiększających wydzielanie insuliny we krwi. Tryptofan przenika do mózgu, gdzie zamieniany jest na serotoninę.

1. makaron z brokułami (energia: 530 kcal, białko: 16g, tłuszcz: 16g, węglowodany: 85g)

2. Knedle ze śliwkami (energia: 410 kcal, białko: 5g, tłuszcz: 18g, węglowodany: 61g)

3. Cannelloni nadziewane szpinakiem i serem mascarpone (energia: 450 kcal, białko: 15g, tłuszcz: 26g, węglowodany: 45g)

czekoladaPrzekąski – dostarczają węglowodanów, bardzo szybko poprawiających nastrój i ułatwiających zasypianie.

1. 3 Delicje (120 kcal)

2. 3 ptasie mleczka (140 kcal)

3. 3 Rafaello (180 kcal)

Dzięki takiej diecie z rana podkręcasz się białkiem, które utrzymuje twój metabolizm na wysokich obrotach, a wieczorem wyciszasz organizm daniami z przewagą węglowodanów, które pobudzają produkcję serotoniny na dobry sen!

Reply