Dieta mleczna

dieta mleczna

Dieta mleczna

Dieta mleczna należy do typów diet, których nie można stosować przez dłuższy czas. Zalecany czas przebywania na niej to 7 dni. Można go przedłużyć do 10 dni, ale na pewno nie powinno się przekraczać tego terminu.

Zresztą nawet gdyby ktoś chciał, mogłoby się to okazać trudne, gdyż dieta ta jest dość restrykcyjna i niestety czasem może zdarzyć się uczucie głodu. Nie jest więc przeznaczona dla osób, które przyzwyczajone są jeść dużo i często i którym trudno jest wytrzymać o pustym żołądku. Wynika to z tego, że podczas tej diety jada się aż o połowę mniej niż normalnie.

Mleko – podstawa diety

Podstawą diety jest mleko, które jest głównym składnikiem niektórych posiłków, a do innych stanowi jedynie dodatek. Dietę tę można powtarzać co miesiąc, ale trzeba też wiedzieć, że nie jest ona przeznaczona dla wszystkich osób i jeśli ktoś ma jakieś dolegliwości zdrowotne, stanowczo powinien skonsultować się z lekarzem zanim zdecyduje się na zmianę sposobu żywienia. Wynika to z tego, iż – mimo że posiłki z zawartością mleka dostarczają organizmowi koniecznych mu witamin, mikroelementów i duże ilości cennego wapnia, do organizmu dostarczane są również ogromne ilości białka zwierzęcego, a to nie dla każdego jest korzystne.

Obok jednak tej wady bardzo ważna dla niektórych osób okaże się korzyść wynikająca ze spożywania sfermentowanych napojów mlecznych – kefirów czy maślanki, które, obok właściwości odchudzających, wpływają także na obniżenie ciśnienia, dlatego może to bardzo pomóc osobom, których dotyczy problem choroby nadciśnieniowej.

Jadłospis diety mlecznej

Główny sens diety mlecznej polega na tym, że w ciągu każdego dnia spożywa się przynajmniej jeden posiłek, którego podstawę stanowi mleko, napój mleczny albo twaróg. Bardzo polecane są poza tym kakao, miód i bulion warzywny, zdecydowanie zaś należy wystrzegać się kaszek, płatków muesli oraz owsianek. Nie wolno jeść żadnych słodyczy i trzeba mocno ograniczyć spożywanie tłuszczów i węglowodanów, ponadto trzeba jeść połowę zwyczajnych porcji żywieniowych, co może okazać się szczególnie trudne.

Na szczęście jednak menu może być stosunkowo urozmaicone, gdyż autorzy diety mlecznej zalecają spożywać dietetyczne, mleczne posiłki (obok innych, pozbawionych tłuszczów i węglowodanów) tylko w dniach od poniedziałku do czwartku. Od piątku do niedzieli dieta nie musi być już taka rygorystyczna, najważniejsze jest trzymanie się podstawowych założeń, ale można już wprowadzać pewne modyfikacje, choć oczywiście bez przesady. Dzięki temu krótka, bo tylko tygodniowa, dieta staje się jeszcze łatwiejsza do przetrwania.

dieta mlecznaPrzygotowywanie posiłków

Podczas przygotowywania posiłków należy pamiętać, że posiłek mleczny wcale nie oznacza w tym przypadku tradycyjnej zupy mlecznej, a nawet jest to zdecydowanie odradzane. Powodem jest fakt, iż owsianka, popularne kluski lane czy kaloryczne płatki bądź kaszki wcale nie sprzyjają odchudzaniu na tej diecie, trzeba więc szukać innych alternatyw.

Można na przykład w ramach owego mlecznego posiłku jeść spore ilości chudego twarogu wzbogaconego dodatkiem równie chudego jogurtu naturalnego i miodu. Taki posiłek jest nie tylko zdrowy i dietetyczny, ale także bardzo smaczny i można jeść go właściwie do woli. Miód jest w tej diecie bardzo polecany, ponieważ w znaczący sposób dodaje energii i wzmacnia serce.

Duża ilość wapnia!

Warto także zwracać uwagę, by spożywane przetwory mleczne dostarczały organizmowi od 800 do 1200 mg wapnia dziennie – w tym celu powinno się czytać etykiety kupowanych produktów. Inna ważna zasada, o której trzeba pamiętać, to fakt, iż dieta zaleca spożywanie jednego posiłku mlecznego dziennie, ale równie dobrze posiłków tych może być więcej i np. twaróg z jogurtem można zjeść nie tylko na obiad, ale też na podwieczorek czy kolację.

Jeśli tylko nikomu nie będzie przeszkadzała taka monotonia, nie stanowi to żadnego problemu i stanowi dodatkową zaletę w postaci braku konieczności wymyślania i komponowania nowego posiłku, choć warto jednocześnie w pozostałych przypadkach dbać o urozmaicanie jadłospisu, by dostarczać organizmowi jak najwięcej cennych substancji odżywczych.

Reply