Dieta 3-miesięczna
Twórcy diety 3-miesięcznej wskazują na niezaprzeczalny fakt, iż organizm, który traci kilogramy zbyt szybko, jak najszybciej chce wyrównać straty, stąd efekt jojo pojawiający się po niemal wszystkich dietach, które pozwalają stracić wagę bardzo szybko, w sposób niekoniecznie zdrowy, a na pewno niemający nic wspólnego z trwałością efektu.
Bo nie chodzi przecież o to, by jak najszybciej schudnąć, a potem nie móc nacieszyć się nową wagą, gdyż od razu po zaprzestaniu stosowania diety powraca ona do stanu wyjściowego, a czasem nawet pojawia się kilka dodatkowych kilogramów, zupełnie zaprzepaszczając sens poniesionych wysiłków i wyrzeczeń.
Dieta 3-miesięczna ma tu wyższość nad szybkimi dietami i mimo iż stosując ją, trzeba uzbroić się w cierpliwość i znaleźć w sobie wielkie pokłady samozaparcia, na pewno warto ją zastosować, gdyż gwarantuje zdrowe i – co najważniejsze – trwałe stracenie na wadze.
Plusy diety 3-miesięcznej
Przewaga tej diety nad innymi polega na tym, że 3 miesiące to optymalny czas, by organizm przyzwyczaił się do nowego sposobu odżywiania i by zmiana ta nie była zbyt krótkotrwała. Specjaliści uważają, że zdrowe odchudzanie to tracenie nie więcej niż 1 kg na tydzień i tyle właśnie zakłada dieta 3-miesięczna. Co więcej, jej jadłospis jest bogaty w warzywa i przetwory mleczne, które mają niski indeks glikemiczny i sprawiają, że nie pojawia się problem w postaci nagłych ataków głodu, więc wytrwanie na diecie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.
Produkty te są zdrowe i sprzyjają dobremu samopoczuciu, zaś ograniczenie ilości spożywanego mięsa i produktów zbożowych sprawia, że ustala się równowaga kwasowo-zasadowa organizmu, dzięki czemu wszystkie narządy wewnętrzne działają sprawniej i poprawia się ogólny stan zdrowia. Dieta nie dopuszcza oczywiście spożywania słodyczy (choć do czasu do czasu można pozwolić sobie na niewielką przyjemność, gdyż 3 miesiące to jednak sporo czasu), a także nadmiernych ilości tłuszczów.
Zalecenia diety 3-miesięcznej
Podczas stosowania diety należy spożywać 4-5 posiłków na dzień, przestrzegając ustalonych pór i nie rezygnując z żadnego posiłku, choć można zmieniać ich kolejność. Nie ma potrzeby przygotowywania ich z kalkulatorem w ręku ani nie trzeba zjadać połowy dotychczasowych porcji.
Wystarczy jedynie zmienić proporcje spożywanych produktów – jeść więcej białkowych, zaś ograniczyć węglowodanowe. Tłuszcz i owoce również muszą być spożywane w małych ilościach, nie trzeba natomiast żałować sobie warzyw i można je jeść do woli. Najlepiej jest wypijać jak najwięcej płynów – wody mineralnej (niegazowanej), niesłodzonej herbaty, herbatek owocowych i ziołowych.
Efekty diety
Po pierwszym miesiącu diety, gdzie przewagę stanowiły warzywa, można zauważyć znaczny spadek wagi, co ma związek z zawartym w warzywach potasem, który pomaga pozbywać się wody z organizmu. Po tym czasie może wydawać się, że waga stanęła w miejscu, nie oznacza to jednak, że dieta nie działa, a jedynie, że teraz już jej efekty nie będą tak spektakularne, ale bardziej zrównoważone i warto wytrwać na niej do końca.