Dieta dr Dąbrowskiej
Sposób żywienia opracowany przez dr Ewę Dąbrowską opiera się na spożywaniu owoców i warzyw, co ma na celu oczyszczenie organizmu ze wszelkich szkodliwych, zalegających w nim substancji. Jej głównym założeniem nie jest odchudzanie, ale właśnie oczyszczanie, a przez to – leczenie.
Autorka uważa bowiem, że większość chorób, nawet tych najgroźniejszych, organizm jest w stanie sam wyleczyć, pod warunkiem jednak, ze stworzy mu się sprzyjające do tego warunki właśnie za pomocą odpowiedniego sposobu żywienia.
Dwa etapy diety
Dieta ta składa się z dwóch etapów: diety okresowej warzywno – owocowej oraz diety makrobiotycznej, pełnowartościowej. Pierwszy etap trwa od 10 do 40 dni i polega na oczyszczaniu organizmu. Podczas tego okresu przyjmuje się z pożywieniem znacznie ograniczone ilości kalorii, dlatego czasem etap ten jest zwany leczniczym postem.
Drugi etap jest zaś zwany dieta, choć tak naprawdę jest to po prostu sposób żywienia, który dr Dąbrowska zaleca wcielić w życie po oczyszczaniu w pierwszym etapie już na zawsze, zatem nie jest to dieta trwająca określony czas, ale zmiana nawyków żywieniowych już na stałe. Jest to bardzo zrównoważony, a przy tym zdrowy sposób odżywiania, dostarczający organizmowi człowieka wszystkich niezbędnych mu składników, by mógł właściwie funkcjonować.
Od 400 do 600 kalorii dziennie
Pierwszy etap diety dr Dąbrowskiej, czyli dieta warzywno – owocowa, dopuszcza dostarczanie organizmowi jedynie od 400 do 600 kalorii dziennie. Jest to bardzo mało, ponieważ „normalna” dawka wynosi około 2000 kcal dziennie, ale jest to konieczne, by organizm przestawił się na żywienie wewnątrzkomórkowe, co według dr Dąbrowskiej ma zaskutkować zanikaniem konkretnych chorób. W tym czasie spożywać można jedynie owoce i warzywa, nie można zaś jeść pokarmów białkowych, cukru i tłuszczów. Jeśli dla kogoś taka dieta może się okazać ponad siły, może stosować taki post albo nawet całkowite głodówki trwające 1 dzień i powtarzać je co tydzień.
Skutki uboczne
Taka kuracja jest bardzo dobra dla zdrowia, ponieważ bardzo mocno oczyszcza organizm, między innymi z toksyn, cholesterol, nagromadzonych złogów tłuszczu, zwyrodniałych tkanek i innych szkodliwych produktów ubocznych przemiany materii.
Brzmi to bardzo optymistycznie, ale nie ma co ukrywać, że dieta ta może być trudna do przetrwania, zwłaszcza na początku, bowiem może pojawić się wiele skutków ubocznych, które w przypadku tej diety są najzupełniej normalne, a nawet mają specjalna nazwę – „kryzys ozdrowieńczy”. Może się on objawiać nadmierną sennością, bólami głowy i stawów, uczuciem chłodu albo wzmożoną potliwością. Objawy te mogą się różnić w zależności od osoby albo występować całkowite inne, ale nie należy się tym przerażać, gdyż oznacza to tylko, że dieta działa i organizm jest w trakcie oczyszczania się. Warto to przetrwać, gdyż wyniki badan pokazują, że w wyniku tego postu wyleczonych zostało wiele przewlekłych dolegliwości, a nawet guzy i nowotwory. Najbardziej zalecana jest ona jednak w przypadku wszelkich chorób zapalnych, zwyrodnień stawów, paradontozy, układu pokarmowego, cukrzycy czy zaćmy.
Działanie odchudzające i zdrowotne
Obok działania zdrowotnego dieta ta ma także działanie odchudzające, choć rzadko jest stosowana jako dieta typowo odchudzająca. Trzeba przy tym zaznaczyć, że osoby szczuplejsze chudną na niej wolniej niż otyłe, zaś im dłużej trwa dieta, tym mniej kilogramów traci się pod jej koniec. Szacunkowe tempo tracenia na wadze wynosi około 0,5 kg na dobę w pierwszych dwóch tygodniach diety, następnie 0,4 kg, zaś w ostatnim tygodniu – 0,28 kg.
Kto nie może stosować diety dr Dąbrowskiej?
Diety tej nie mogą stosować osoby chore psychicznie czy mające depresję, a także osoby chorujące na cukrzycę, gruźlicę, nadczynność tarczycy, anoreksję, bulimię, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ważne także jest, by osoby zażywające leki skonsultowały to z lekarzem, gdyż przyjmowanie lekarstw w czasie stosowania tak restrykcyjnej diety może mieć nieprzewidziane skutki uboczne.
Owoce, warzywa i płyny – podstawa diety
Podstawę (a właściwie jedyne dozwolone pokarmy) na diecie dr Dąbrowskiej stanowią owoce i warzywa, a także płyny. Dozwolone są wszystkie warzywa w nieograniczonych ilościach, zaś jeśli chodzi o owoce, to najbardziej polecane są grejpfruty, kiwi, jagody, jabłka i owoce cytrusowe, ale należy je spożywać w umiarkowanych ilościach ze względu na zawarty w nich cukier. Ważna jest także kolejność spożywania posiłków: najpierw należy pić płyny, potem jeść surowe warzywa i owoce, na koniec zaś warzywa poddane obróbce termicznej – duszone bądź gotowane.
Dieta makrobiotyczna
Drugi etap diety dr Dąbrowskiej – dieta makrobiotyczna, dopuszcza dzienną dawkę kalorii w ilości od 1200 do 1500 kcal. Jest to optymalna ilość kalorii, gwarantująca zdrowe odżywianie, dlatego najlepiej byłoby, gdyby dieta ta trwała już przez całe życie.
Jest ona znacznie mniej restrykcyjna niż pierwsza faza, gdyż można jeść białko, cukier oraz tłuszcz, choć białko należy wybierać pochodzenia roślinnego, a także niewielkie ilości pełnowartościowego, które znaleźć można w rybach, zaś mięso należy odstawić. Do polecanych pokarmów należą zatem nadal warzywa i owoce, a także mleko, orzechy, chleb chrupki i razowy, kasze oraz rośliny strączkowe. Wystrzegać się zaś należy przede wszystkim mięsa, a także soli, białego cukru i białej mąki.
Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe zasady żywienia, to dzienny jadłospis w 10-15% powinien składać się z białka, w 55-65% z cukrów i w 30% z tłuszczów. Ponadto śniadanie powinno stanowić 30-35% dziennego bilansu energetycznego, obiad 35-40%, a kolacja 25-30%. Między posiłkami powinien być odstęp czasowy nie większy niż 4 godziny, a pomiędzy nimi nie powinno się nic jeść.