Dieta zwalczająca zaparcia

Dieta zwalczająca zaparcia

Dieta zwalczająca zaparcia

Zaparcia to dość krępujący problem i raczej nie rozmawia się o nim w towarzystwie, dlatego tak naprawdę mało kto uświadamia sobie, jak bardzo jest on powszechny. Badania podają, że aż połowa kobiet cierpi na tę przykrą dolegliwość, a wśród mężczyzn jest to około 25% ogółu. Na taki stan rzeczy prawie zawsze wpływa niewłaściwy sposób odżywiania się – nie tylko to, co trafia do żołądka, ale także sposób spożywania posiłków.

Przyczyny zaparć

Zaparcia bowiem często spowodowane są jedzeniem w pośpiechu, na co uskarżają się zwłaszcza osoby, które mają mało czasu na celebrowanie posiłków, bo np. spożywają obiady w czasie pracy. Ponadto przyczyną tego problemu często jest brak dostatecznej ilości błonnika w menu, którego najbogatszym źródłem są owoce i warzywa.

Dieta zwalczająca zaparciaNajlepsze metody na pozbycie się zaparć to metody naturalne!

Mało kto jednak, chcąc wyleczyć się z tej przypadłości, sięga po naturalne, bardzo proste metody, polegające na spożywaniu odpowiednich pokarmów. Częściej w takich przypadkach sięga się po prostu po środki przeczyszczające czy popularne herbatki ziołowe na zaparcia, które tylko doraźnie rozwiązują problem, nie usuwając jego przyczyny. Ponadto zazwyczaj mało kto zdaje sobie sprawę  z tego, że nadużywanie tego typu specyfików może mieć skutki uboczne, a nawet doprowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych, polegających między innymi na rozregulowaniu się układu trawienno-wydalniczego.

Dieta zwalczająca zaparciaOdpowiednia dieta na zaparcia

Aby skutecznie i trwale pobyć się zaparć, należy zastosować odpowiednią dietę. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba od razu zmieniać cały swój sposób odżywiania się – wystarczy wprowadzić do niego jedynie nieco modyfikacji.

Błonnik

Najważniejszą substancją pomocną w usuwaniu zaparć jest wspomniany wyżej błonnik. Znaleźć można go we wszystkich produktach żywnościowych pochodzenia roślinnego, zatem nie tylko w warzywach i owocach, ale także w ziarnach. Trzeba więc spożywać pieczywo pełnoziarniste (najlepiej byłoby całkowicie zastąpić nim pieczywo z białej mąki), razowy makaron, brązowy ryż i płatki owsiane. Dobrym rozwiązaniem jest dodawanie otrąb, np. do jogurtu, który sam w sobie również reguluje trawienie dzięki zawartości bakterii jogurtowych. Jeśli chodzi o warzywa, to najlepsze będą buraki, brokuły, marchew, seler, kalafior oraz dowolne kiełki. Niepolecane są natomiast warzywa wzdymające, czyli przede wszystkim nasiona strączkowe – groch, fasola i bób.

Owoce

Bardzo ważne w diecie na zaparcia są owoce, szczególnie kiwi, maliny, jabłka, gruszki, poziomki, porzeczki, winogrona i awokado. Na zaparcia doskonale wpływają także owoce suszone – śliwki i morele, choć działanie tych drugich jest słabsze niż tych pierwszych. Nie powinno się natomiast przesadzać z bananami, gdyż spowalniają one perystaltykę jelit, zaostrzając zaparcia.

dieta na zaparciaWłaściwa ilość płynów

Ponadto niezwykle istotna jest odpowiednia ilość przyjmowanych płynów. Zaleca się, by osoby cierpiące na szczególnie uciążliwe zaparcia wypijały każdego dnia 3 litry płynów. Najlepsze będą soki owocowe, warzywne, woda mineralna oraz czerwona herbata, która słynie ze swego pozytywnego wpływu na ruchy robaczkowe jelit. Bardzo pomocne są również jogurty i kefiry.

Każdego dnia powinno się także na czczo wypijać szklankę ciepłej gotowanej wody – samej, z plasterkiem cytryny albo łyżeczką miodu. Dobrym sposobem jest też picie wody, w której przez całą noc moczyły się suszonej śliwki, które również należy zjeść. Ograniczyć trzeba zaś ilości wypijanej mocnej czarnej herbaty i kawy.

Reply