Dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska

Dieta ta wzbudza żywe emocje zarówno specjalistów żywienia, którzy zdecydowanie jej nie polecają, zaznaczając, że wyniszcza organizm i prawie zawsze kończy się efektem jojo, jak i zadowolonych z jej stosowania osób, którym wreszcie udało się osiągnąć wymarzoną wagę.

Trudno nie zgodzić się z obu tymi stronami, ponieważ faktem jest, iż dieta ta jest bardzo rygorystyczna, a każde odstępstwo od jej zasad może zaprzepaścić osiągnięte efekty, ale jednocześnie na tym polega jej wielka i niezaprzeczalna skuteczność, efekt jojo pojawia się zaś zawsze, kiedy nie przestrzega się zasad wychodzenia z diety, bez względu na zastosowany sposób żywienia.

 

Dieta kopenhaskaJaki jest wpływ diety?

Ponadto dieta ta może mieć różny wpływ na różnych ludzi, ponieważ w dużej mierze zależy to od indywidualnych uwarunkowań każdego organizmu, dlatego nie da się z całą pewnością powiedzieć, że dla kogoś będzie dobra, a komuś na pewno zaszkodzi. Jedno jest pewne – nie ma sensu, by dietę tę podejmowały osoby, które mają problem z konsekwencją i podejrzewają, że nie uda im się wytrwać przepisowych 13 dni, wówczas bowiem nie ma sensu katować się na niej np. tydzień, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku, a kiedy wygłodniała po takim czasie osoba rzuci się na jedzenie, może przybrać na wadze jeszcze więcej niż ważyła przed rozpoczęciem diety.

Kto może ją stosować?

Ponadto dietę tę zastosować mogą tylko osoby całkowicie zdrowe. Przeciwwskazaniem są między innymi problemy żołądkowe, skłonność do nadciśnienia, a także duży wysiłek fizyczny – nie mogą jej stosować osoby, które z uwagi na dużą aktywność fizyczną mają duże zapotrzebowanie energetyczne, gdyż dieta ta dostarcza małe ilości kalorii. Trzeba także liczyć się z tym, że podczas całego okresu stosowania diety (a nie tylko na początku, jak ma to miejsce w przypadku większości diet) mogą pojawiać się skutki uboczne w postaci problemów z koncentracją i pamięcią, ogólne osłabienie organizmu czy nawet omdlenia spowodowane głodem i zbyt małą zawartością glukozy we krwi.

Dieta kopenhaskaDuża skuteczność i szybka utrata wagi

Wszystko to nie zachęca do zastosowania tej diety, jednak jest jedna rzecz, która powoduje, że ciągle ludzie się na nią decydują, a jest nią jej wielka skuteczność. Powoduje ona, iż stosują ją osoby, którym wcześniej nie udało się schudnąć w żaden sposób, na żadnej diecie i wiedzą, że kopenhaska jest dla nich ostatnią nadzieją na uzyskanie pożądanej sylwetki, choć oczywiście nie zawsze chodzi tu tylko o względy estetyczne, ale czasami także o zrzucenie dużej nadwagi w celu zdrowotnym, choć może sposób jest mało racjonalny. Ponadto traci się na wadze bardzo szybko, co przez dietetyków nie jest uznawane za pozytywne zjawisko i zaznaczają oni, że diety tej nie można stosować dłużej niż 13 dni ani też powtarzać jej zbyt często. Poza tym po zakończeniu kuracji trzeba sobie zafundować kurację multiwitaminową, na przykład poprzez przyjmowanie suplementów, ponieważ monotonne menu dostarcza bardzo małych ilości składników odżywczych i mineralnych.

Ile trwa dieta i jakie są jej zasady?

Jak już było wspomniane, dieta kopenhaska trwa 13 dni. Podczas tego czasu należy bezwzględnie stosować się do wszystkich zasad, bowiem nawet jednorazowe od nich odstępstwo może zaskutkować zaprzepaszczeniem dotychczas uzyskanych rezultatów. Podczas diety jada się jedynie 3 posiłki dziennie i nie są to wcale śniadanie, obiad i kolacja, ale śniadanie, lunch oraz obiad, który można spożyć najpóźniej o godzinie 18. Dziennie zjada się nie więcej niż 900 kalorii, a posiłki w  głównej mierze składają się z chudego mięsa, jaj i warzyw. Codziennie na czczo trzeba także wypijać filiżankę kawy z łyżeczką cukru. Nie można w ogóle używać soli ani innych przypraw, które ją zawierają – trzeba z niej zrezygnować na rzecz świeżych i suszonych ziół. Trzeba pić minimum 2 litry niegazowanej wody mineralnej dziennie, którą czasami można zastąpić zieloną herbatą.

Dieta kopenhaskaBrak efektu jojo – czy na pewno?

Twórcy diety kopenhaskiej przekonują, że po jej zakończeniu można śmiało wrócić do dawnych nawyków żywieniowych, a zgubione kilogramy i tak nie powrócą przynajmniej przez okres 2 lat. Badania pokazują jednak, że jest nieco inaczej, dlatego dietetycy zalecają, by nie stosować się do tego przyzwolenia, a  przynajmniej zachować zdrowy rozsądek, by nie zmarnować podjętego wysiłku. Na szczęście u dużej liczby stosujących ten sposób żywienia osób dały się zauważyć skutki w postaci zaniku ochoty na słodycze i inne niezdrowe przekąski, więc jest im stosunkowo łatwiej zachować szczupłą sylwetkę.

Ile chudnie się na diecie kopenhaskiej?

Stosując dietę kopenhaską można schudnąć od 7 aż do 20 kg. Jest to w głównej mierze zależne od indywidualnych uwarunkowań organizmu, a ponadto zdecydowanie szybciej chudną osoby bardziej otyłe. Trzeba pamiętać, że jeśli ktoś nie przestrzegał w pełni zasad diety, może ją ponownie zastosować nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy, zaś jeśli dieta zakończyła się sukcesem, ale  pozostało jeszcze coś do zrzucenia, można ją zastosować ponownie dopiero po 2 latach, kiedy organizm całkowicie się zregeneruje po tym ciężkim dla niego okresie.

Ostatnią najważniejszą rzeczą, jaką trzeba wiedzieć na temat tego sposobu żywienia jest fakt, iż podczas jego stosowania panuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu i słodyczy. Nie wolno nawet sięgnąć po gumę do żucia, zaś każde odstępstwo od tej zasady można uznać za przerwanie diety.

Reply