Dieta Andersona (dieta niełączenia, dieta rozdzielna)

Dieta Andersona

Dieta Andersona (dieta niełączenia, dieta rozdzielna)

Głównym założeniem tej diety stworzonej przez doktora Henry’ego Andersona, dietetyka z Los Angeles, jest niełączenie w jednym posiłku produktów węglowodanowych i białkowych. Anderson doszedł bowiem do wniosku, że ludzki organizm używa innych enzymów do trawienia tych dwóch składników, zatem spożywanie ich razem powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej i toksyn, które powodują cellulit.

Dieta Andersona

Zatem dieta ta nie tylko odchudza – około 1 kg tygodniowo – ale także umożliwia pozbycie się skórki pomarańczowej i zapobiega dalszemu pojawianiu się tego problemu. Jednak by móc stosować tę dietę, najpierw należy dowiedzieć się, które pokarmy należą do grupy białkowej, a które do węglowodanowej.

Białka i węglowodany

Białka to między innymi mięso (i białe, i czerwone), ryby wraz z owocami morza, mleko i jego produkty, jaja, warzywa strączkowe oraz owoce (oprócz bananów). Węglowodanami są zaś makarony, pieczywo, biały ryż, fasola, ziemniaki, kasze, kukurydza, buraki, słodycze i wszystkie produkty zawierające biały cukier.

Dieta AndersonaZasady diety Andersona

Oprócz zasady niełączenia ze sobą tych produktów w jednym posiłku, jest jeszcze szereg innych, do których trzeba stosować się na tej diecie. Jest to między innymi konieczność ograniczenia spożywanych ilości serów, mięsa i ryb, bez ograniczeń za to można jeść owoce, warzywa i orzechy. Nie można jeść sosów ani pić napojów takich jak kawa, herbata, alkohol i słodzone soki owocowe.

Ponadto nie wolno popijać jedzenia ani nawet pić bezpośrednio po posiłku. Wskazane jest jedynie picie między posiłkami, ewentualnie nie później niż na kwadrans przed posiłkiem. Należy spożywać niewielkie porcje pokarmów, jeść tylko wtedy, gdy odczuwa się duży głód i jedynie do momentu, by go zaspokoić, nie można zaś się przejadać, dlatego trzeba jeść, dokładnie przeżuwając każdy kęs i nie oglądać w tym czasie telewizji czy nie czytać, by nie przegapić momentu, gdy głód zostanie już zaspokojony.

Kolejność spożywania produktów

W diecie Andersona wielkie znaczenie ma także kolejność spożywanych produktów żywnościowych w ciągu dnia. Rano można jeść wyłącznie owoce i pić naturalne soki owocowe, najlepiej świeżo wyciśnięte. W południe należy pić niesolone soki warzywne, a po półgodzinie zjeść sałatkę lub surówkę złożoną jedynie z warzyw. W czasie między godziną 16.00 a 20.00 można jeść wszystkie dozwolone w diecie produkty żywnościowe, ale z zachowaniem zasady niełączenia.

Dieta AndersonaNiektórzy zarzucają Andersonowi, że pomysł jedzenia największych ilości pokarmów w godzinach popołudniowych nie jest dobry, ponieważ udowodniono, że to rano i do południa organizm najszybciej trawi i dlatego produkty kaloryczne należy jeść wcześniej, a potem przyjmować coraz mniejsze ich ilości. Jednak dieta niełączenia wprowadza zakaz jedzenia już od godziny 20.00, więc przyjęty do tej godziny pokarm na pewno zostanie strawiony. Od tego czasu do północy można już tylko pić soki warzywne.

Skuteczność i brak efektu jojo

Widać zatem, że dieta ta, mimo iż jest na pozór prosta, wymaga jednak stałej uwagi i kontrolowania zjadanych posiłków, co może być nieco uciążliwe. Dla wielu osób jest to mocno zniechęcające, tym bardziej, że jest wiele diet gwarantujących podobne tempo chudnięcia, a o wiele mniej kłopotliwych. Jednak jest ona niezaprzeczalnie skuteczna, a tempo chudnięcia, jakie zakłada, jest najbardziej racjonalne i praktycznie nie ma ryzyka wystąpienia efekt jojo po zakończeniu diety. Poza tym tak naprawdę wcale nie wymaga wielu wyrzeczeń i nie trzeba się na niej głodzić. Jest także zdrowa, gdyż jadłospis przewiduje wszystkie niezbędne dla organizmu składniki odżywcze, a poza tym może on być mocno urozmaicony.

Reply