Dieta Colette Lefort

Dieta Colette Lefort

Dieta Colette Lefort

Dieta ta pochodzi od nazwiska autorki – dietetyczki z Francji. Jej największą zaletą jest fakt, iż podczas jej stosowania nie trzeba rezygnować z żadnego produktu żywnościowego, gdyż kluczowe jest ich połączenie. Zasady również są bardzo proste: śniadania mają zapewnić zupełne uczcie sytości, obiady będą składać się w znacznej ilości z mięsa, zaś kolacje –  z pokarmów zawierających duże ilości białka.

Polecane pokarmy

Ponadto wskazana jest duża ilość surowych, świeżych warzyw i owoców. Inne polecane pokarmy to kasze, ryż, makaron oraz ziemniaki. Bardzo ważne jest picie dużych ilości niegazowanej wody mineralnej – najlepiej 2 litry dziennie, a każdego dnia przed śniadaniem należy wypić filiżankę herbaty ziołowej. Łasuchy będą zachwycone tym, że raz na tydzień można pozwolić sobie na małe słodkie co nieco.

Założenia diety Colette Lefort

Dieta Colette Lefort, jak już było wspomniane, zakłada spożywanie 3 posiłków dziennie. Jeśli pomiędzy nimi zdarzy się atak głodu, należy spróbować stłumić go piciem dużej ilości wody, jeśli zaś głód będzie na tyle duży, że pociągnie za sobą brak energii, trzeba zjeść twaróg. Posiłki można popijać, ale tylko gorzką kawą albo herbatą, wodę trzeba zaś pić między posiłkami. Nie wolno spożywać żadnych sosów, nawet lekkich sałatkowych, dopuszczalny jest jedynie vinegret. Do potraw nie można dodawać śmietany, nie wolno także spożywać słodyczy ani pić alkoholu. Ponadto dieta ta określa zasady łączenia ze sobą różnych produktów żywnościowych w jednym posiłku. I tak na przykład białka i węglowodany można łączyć ze wszystkimi warzywami i owocami (z wyjątkiem bananów), zaś tłuszczów roślinnych nie wolno łączyć ze zwierzęcymi.

Dieta Colette LefortUrozmaicony jadłospis

Dieta ta ma tę przewagę nad innymi, że praktycznie nie ma w niej wskazanych produktów, których koniecznie należałoby unikać. Nawet alkohol jest od czasu do czasu dozwolony, ale w niewielkich ilościach, np. lampka czerwonego wina raz na tydzień. Ponadto jadłospis na niej jest urozmaicony, co jest szczególnie ważne dla osób niemających silnej woli i niechcących niczego sobie odmawiać. Pozostawanie więc na niej nie wymaga od nikogo szczególnego wysiłku ani też przygotowywanie posiłków nie wiąże się ze zwiększonym nakładem czasu w stosunku do tego, co miało miejsce dotychczas. Ponadto proponowany jadłospis zawiera duże ilości witamin i wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz nieprzetworzone produkty.

Powolne, ale skuteczne odchudzanie

Mimo iż dieta ta nie jest szczególnie restrykcyjna, to naprawdę działa i nie należy zniechęcać się tym, że tempo tracenia na wadze nie jest zawrotne, bo dzięki temu odchudzanie jest racjonalne i nie pojawia się efekt jojo. W dodatku można ją powtarzać co jakiś czas, aż do uzyskania pożądanej wagi. Jedyne, co można zarzucić temu sposobowi odżywiania się to fakt, iż trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że nie jest to naturalny sposób żywienia i w efekcie mogą być zaburzone dostawy do organizmu energii, co może z kolei odbić się negatywnie na samopoczuciu osoby odchudzającej się.

Reply