Dieta Diamondów

Dieta Diamondów

Dieta Diamondów

Dieta ta, stworzona przez Marylin i Henry’ego Diamondów – amerykańskich specjalistów żywienia, jest reklamowana jako jedna z najskuteczniejszych jeśli chodzi o diety odchudzające, ponieważ można na niej stracić od 4 aż do 6 kg w ciągu miesiąca, a jej twórcy obiecują również poprawienie się samopoczucia oraz lepszy wygląd. Wynika to z tego, iż jej podstawę stanowią owoce i warzywa. 60% całości spożywanego pokarmu mają stanowić węglowodany, 30% białka, zaś tłuszcz to tylko 10%.

Rozdzielność pokarmów

Dieta zakłada także rozdzielność niektórych pokarmów, gdyż jej twórcy zgadzają się ze stwierdzeniem, że ludzki organizm nie trawi jednocześnie pokarmów białkowych i zawierających skrobię, dlatego nie można ich łączyć w jednym posiłku. Pokarmy węglowodanowe należy spożywać na śniadanie i obiad, a wieczorem można jeść wyłącznie białka. Takie rozplanowanie posiłków znacznie przyspiesza trawienie, a więc odchudzanie jest skuteczne.

Zalecenia diety Diamondów

Dieta zaleca spożywanie 3 posiłków dziennie. W razie pojawianie się głodu między nimi można sięgać po przekąski w postaci orzechów, warzyw (najlepsza jest marchewka) i owoców (najbardziej polecane są jabłka i ananasy). Każdego dnia na czczo należy wypijać szklankę soku owocowego, najlepiej świeżo wyciśniętego, ale jeśli jest to niemożliwe, można użyć soku z kartonu, zwracając uwagę, by był bez dodatku cukru. Śniadanie można zjeść dopiero o godzinie 12.00. Wcześniej prócz soku można jeszcze pozwolić sobie na owoc, jeśli głód jest nie do wytrzymania, zaś ostatni posiłek nie może być spożyty później niż o godzinie 20.00. Należy pamiętać, że posiłki nie mogą zawierać pokarmów mięsnych ani nabiału – białko spożywa się w roślinach strączkowych i orzechach. Poza posiłkami należy zjeść co najmniej 2 porcje owoców, przy czym lepiej jest unikać bananów i wybierać mniej kaloryczne i słodkie owoce, np. arbuzy i melony, które należy spożywać przed innymi owocami.

Dieta DiamondówMinusy diety

Mimo iż dieta ta jest tak przewidziana, by dostarczać organizmowi jak największe ilości witamin pozyskiwanych ze świeżych warzyw i owoców, to jednak dietetycy nie mają do niej szczególnego zaufania, ponieważ nie wolno podczas jej stosowania jeść mięsa i nabiału, które to produkty są źródłem wartościowego białka i innych ważnych składników odżywczych, które tylko w niewielkim procencie można nadrobić, spożywając np. polecane jako alternatywę dla mięsa rośliny strączkowe.

Ryzyko efektu jojo

Ponadto dieta zakłada dość szybkie chudnięcie, choć to zależy w dużej mierze od zaangażowania osoby odchudzającej się. Uważa się, że chudnięcie w tempie 1 kg na tydzień jest najbardziej racjonalne i bezpieczne dla organizmu, jednak stosując dietę Diamondów można stracić nawet 6 kg w miesiąc, a to już może pociągnąć za sobą ryzyko, że organizm będzie chciał nadrobić straconą w tak krótkim czasie znaczną masę, co zaskutkuje pojawieniem się efektu jojo tuż po zakończeniu diety. Dlatego odżywianie się po jej zakończeniu może nastręczyć sporo trudności, gdyż trzeba bardzo mocno się pilnować, by nie przytyć i nie zaprzepaścić poniesionego wysiłku, a jednocześnie dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych, jakich nie otrzymywał w trakcie stosowania diety.

Reply