Dieta wzmacniająca pamięć

Dieta wzmacniająca pamięć

Dieta wzmacniająca pamięć

Kłopoty z pamięcią mogą zdarzyć się ludziom w każdym wieku i z różnych powodów. Obok stresu najczęstszą przyczyną pojawiania się takiego problemu jest jednak nieodpowiednia dieta, zatem stosunkowo łatwo można się go pozbyć, modyfikując nieco dotychczasowy jadłospis i wzbogacając go w duże ilości witamin oraz składników mineralnych.

Zasady diety wzmacniającej pamięć

Dieta ta zakłada 3 główne posiłki oraz 2 dodatkowe – drugie śniadanie i podwieczorek, które jednak nie powinny być obfite i mają przypominać raczej przekąski aniżeli zwykłe posiłki. Taki rozkład spożywania jedzenia zakłada dostarczanie organizmowi zastrzyku energii w regularnych odstępach, najlepiej 4 godzin.

Produkty zalecane w diecie

Posiłki powinny być komponowane z wartościowych produktów, takich jak pieczywo razowe i z grubego przemiału, pestki i ziarna, gruboziarniste kasze, brązowy ryż czy ryby. Bardzo ważne – jak w każdej zdrowiej diecie – są warzywa i owoce, a także mięso drobiowe i inne chude oraz przetwory mleczne.

Ryż i kasze posiadają duże ilości węglowodanów, które usprawniają ośrodkowy układ nerwowy, zaś wartościowe pieczywo jest bogate w witaminy z grupy B. Świeże owoce powinno się jadać zawsze wtedy, gdy między posiłkami poczuje się głód, bo nie tylko znakomicie go tłumią, ale także zawierają duże ilości witamin. Do obiadu powinno dodawać się warzywa w postaci sałatek czy surówek, tak by jak najbardziej urozmaicać spożywane potrawy. Warto także spożywać białko roślinne, zwierzęce i tłuszcz rybny, gdyż substancje te mobilizują umysł do wydajniejszej pracy.

Dieta wzmacniająca pamięćSubstancje ważne dla mózgu

Inne niezbędne dla mózgu substancje to między innymi żelazo, magnez, fosfor, wapń, potas i cynk. Znaleźć je można w jajach, rybach, orzechach, roślinach strączkowych, warzywach liściastych czy mięsie.

Nie mniej ważne od prawidłowego odżywiania się jest także dostarczanie organizmowi potrzebnych mu ilości płynów. Należy pić minimum 8 szklanek dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Nie powinno się natomiast pić kawy, a przynajmniej nie w dużych ilościach, gdyż wbrew pozorom nie działa ona mobilizująco na umysł, ale wręcz przeciwnie – upośledza koncentrację. Nie można również pić alkoholu, ewentualnie tylko okazyjnie i w niewielkich ilościach, zaś stanowczo powinno się rzucić palenie tytoniu.

Na pamięć – lecytyna!

By poprawić sprawność myślową swojego organizmu, należy mu również dostarczać duże ilości lecytyny, którą znaleźć można w wielu suplementach diety usprawniających pamięć. W przypadku poważnych problemów z pamięcią można zastosować tego typu produkt, jeśli jednak nie jest to jeszcze poważne, lepiej dostarczać tę substancję z pożywieniem. Można ją znaleźć między innymi w kiełkach pszenicy, żółtkach jaj, orzechach ziemnych, soi czy orzechach włoskich.

Reply