Dieta jogurtowa

Dieta jogurtowa

Dieta jogurtowa

Dieta ta jest polecana głównie dla osób, które ponad to, że chcą stracić parę nadprogramowych kilogramów, to pragną również poprawić swoją przemianę materii, pozbyć się uciążliwych wzdęć i uczucia rozpierania w jelitach i wreszcie poczuć się lekko. Dieta ta jest zdrowa, a zalecane menu jest smaczne, dlatego poleca się ją niemal wszystkim i nie powinno nikomu sprawić problemu jej stosowanie.

Najlepiej będzie przygotować własny jogurt, ponieważ te dostępne w sklepach nie zawsze spełniają normy przewidziane dla zdrowej żywności i dość ciężko znaleźć jogurt bez dodatku cukru.

Dieta jogurtowaJak przygotować jogurt w domu?

Do przygotowania jogurtu nie trzeba używać specjalnego urządzenia, z powodzeniem można to zrobić prościej, trzeba jedynie zaopatrzyć się w mleko niepasteryzowane. Litr takiego mleka należy podgrzać do temperatury 45 stopni i kilka łyżek dodać do 150 ml jogurtu naturalnego zakupionego w sklepie. Należy to dokładnie wymieszać i dodać do reszty ciepłego mleka. Tak powstałą mieszankę trzeba przelać do ogrzanych niewielkich słoików, szczelnie zakręcić i przez 3 godziny pozostawić w miejscu o temperaturze 45 stopni, najlepiej w piekarniku. Tak przygotowany jogurt można przechowywać w lodówce maksymalnie tydzień.

Zasady diety jogurtowej

Oprócz jogurtu na diecie tej należy pić również inne sfermentowane napoje mleczne, na przykład kefiry, maślankę czy mleko zsiadłe. Nie można jeść jogurtów z cukrem, ponieważ zawarte w nich kalorie na pewno nie ułatwią odchudzania. Jogurt należy dodawać do wszystkich głównych posiłków, zatem spożywa się go 3 razy dziennie. W postaci pozostałych dwóch przekąsek – na drugie śniadanie i podwieczorek, można pić kefir czy maślankę. Ponadto dzienny bilans energetyczny spożywanych posiłków nie powinien przekraczać 1700 kcal. Wszystkie posiłki należy jadać w równych odstępach czasu, maksymalnie co 4 godziny i  najlepiej byłoby robić to zawsze o tej samej porze. Nie wolno pomijać śniadań – najlepiej byłoby je jeść jak najwcześniej po wstaniu z łóżka, maksymalnie godzinę, zaś kolację należy zjadać najpóźniej 2 godziny przed pójściem spać. Pomiędzy posiłkami dozwolone są jedynie 2 wspomniane już przekąski w postaci sfermentowanych napojów mlecznych i nie wolno jeść nic innego.

Dieta jogurtowaCo jeść na diecie jogurtowej?

Jeśli chodzi o posiłki, to muszą one składać się z dużej ilości warzyw i owoców, a także produktów  z pełnego ziarna (najlepiej całkowicie zastąpić nimi zwykłe makarony czy pieczywo), grubych kasz i brązowego ryżu. 3-4 razy w tygodniu należy zjeść chude mięso, najlepiej drobiowe bez skóry, a 2-3 razy w tygodniu – dowolne ryby. Wszystkie potrawy należy przygotowywać w parowarze albo w piekarniku, piekąc je w folii bez dodatku tłuszczu. Wykluczone jest oczywiście smażenie.

Dużo wody i zielona herbata

Co do innych zaleceń, to należy pić jak najwięcej niegazowanej wody mineralnej, najlepiej około 2 litrów dziennie. Jeśli ktoś nie lubi wody, może pić niesłodzone herbaty – zwykłą (ale słabą), owocowe bądź ziołowe. Najlepiej jednak byłoby czarną herbatę zastąpić zieloną, która wspomaga oczyszczanie organizmu, odchudza i jest znacznie zdrowsza, głównie jeśli chodzi o zawartość polifenoli, które zwalczają oznaki starzenia się komórek.

Dieta jogurtowaJogurt z owocami

Te osoby, które nie przepadają za smakiem jogurtu naturalnego, wcale nie muszą się zmuszać do spożywania go samego,ale mogą wzbogacić go o lubiane przez siebie dodatki, które nie tylko poprawią jego smak, ale także wspomogą kurację odchudzająco – oczyszczającą. Mogą to na przykład być owoce, świeże pokrojone na kawałki bądź suszone, które dzięki zawartości pektyn pobudzają trawienie i przyspieszają wydalanie. Ponadto jogurt ze słodkim dodatkiem owoców na pewno pomoże zwalczyć ochotę na coś słodkiego, bowiem słodycze na tej diecie są rzecz jasna zabronione. Można również wybrać warzywa oraz ziarna czy otręby, które dzięki zawartości dużych ilości błonnika również działają regulująco na procesy trawienne.

Reply