Dieta orientalna

Dieta orientalna

Dieta orientalna

Dieta orientalna na tle innych diet odchudzających prezentuje się dość egzotycznie. Przez swoją odmienność polecana jest nie tylko osobom, które pragną schudnąć, ale także wszystkim innym, które chcą wprowadzić do swego życia typowo azjatycką równowagę i pragną to osiągnąć za pomocą właściwego jadłospisu. Nie jest to zresztą jedynie metoda odżywiania się, ale wręcz sposób życia, gdyż zakłada większą równowagę i harmonię, odstąpienie od pośpiechu i celebrowanie każdego posiłku.

Dieta ta zaleca, by do posiłków popijać czerwone wino, które usprawnia trawienie, a także dodatnio wpływa na samopoczucie, odprężając i odstresowując. Spożywanie posiłków powoli i w przyjemnej atmosferze nie tylko powoduje szybsze zaspokojenie głodu, ale także pomaga uniknąć problemów trawiennych czy wrzodów żołądka.

Założenia diety orientalnej

Najważniejszym założeniem diety orientalnej jest utrzymywanie równowagi między spożywanymi pokarmami różnego rodzaju. Dieta ta wyróżnia 3 typy pokarmów: białkowe, węglowodanowe oraz neutralne. Produkty białkowe to między innymi ryby, jaja, mięso (najlepiej spożywać mięso chude i drobiowe), nabiał (również polecany jest tylko chudy), soja czy owoce morza. Do produktów węglowodanowych można zaliczyć ryż (w diecie orientalnej najlepszy będzie dziki, długi), makarony (sojowy i razowy), chleb, słodkie i soczyste owoce, czyli na przykład rodzynki, jabłka, kiwi, truskawki, maliny, figi czy banany. Ostatnią grupę produktów neutralnych tworzą warzywa, grzyby, Dieta orientalnaorzechy, przyprawy, oleje i produkty pełnomleczne.

Aby utrzymać równowagę między tymi trzema grupami pokarmów, potrawy przygotowywane na bazie składników białkowych powinno się spożywać z warzywami i owocami, najlepiej soczystymi i wszystko to spożywać w godzinach południowych. Potraw węglowodanowych nie można spożywać w połączeniu ze składnikami białkowymi – zakazane jest to zwłaszcza w godzinach wieczornych. Jeśli zaś chodzi o produkty neutralne, to można je łączyć zarówno z pierwszą, jak i z drugą grupą.

Nowości w diecie

Oprócz tych zasad, warto również wprowadzić w dotychczasowy sposób żywienia nieco nowości. Dobrze jest polubić typowo orientalne składniki pokarmowe, takie jak serek tofu, makaron sojowy czy różnego rodzaju kiełki – można kupić gotowe kiełki soi czy rzodkiewki lub też wyhodować je samodzielnie i dodawać do różnego rodzaju potraw czy kanapek. Polecane są również chińskie grzyby, przyprawy typu imbir, curry i chili, a także olej sezamowy i oliwa  z oliwek.

Zalety diety orientalnej

Jeśli chodzi o zalety diety orientalnej, to naprawdę można je mnożyć. Obok niezaprzeczalnej skuteczności – można schudnąć nawet 3 kg tygodniowo –  na którą największy wpływ ma fakt, iż posiłki trzeba niemalże celebrować. Długotrwałe przeżuwanie i delektowanie się spożywanym pokarmem sprawia, że nie można się przejeść. Ponadto ten sposób żywienia w znaczący sposób wpływa na poprawę samopoczucia, a także wzmocnienie odporności. U osób, które stosowały tę dietę, dały się zauważyć pozytywne skutki w postaci braków Dieta orientalnabólów głowy i mniejszej podatności na przeziębienia czy grypę.

Wady diety orientalnej

Do wad można natomiast zaliczyć konieczność wprowadzenia do kuchni pewnych modyfikacji w postaci nowych składników pokarmowych, jak tofu czy sos sojowy, które to produkty mogą sporo kosztować. Problem może być również z ich dostępnością, zwłaszcza w małych miejscowościach. Nie każdemu także taka kuchnia musi przypaść do gustu, w takim jednak przypadku nie warto się zmuszać i lepiej poszukać dla siebie innej diety.

Reply