Przyprawy pod lupą: kardamon

kardamon

Przyprawy pod lupą: kardamon

Kardamon jest rośliną wieloletnią z rodziny imbirowatych. Rośnie w tropikalnych lasach Indii, Sri Lanki i Chin. Jako przyprawy używa się wysuszonych owoców z nasionkami w środku. Dwucentymetrowe nasionka mogą być jasne albo ciemne, ale obie odmiany mają ostry smak i charakterystyczny aromat korzenno-kamforowy.

Ze względu na ten silny zapach nie można pomylić kardamonu z żadnym innym ziołem.

Do jakich dań pasuje kardamon?

kardamon w słoikuW Europie używa się go do przyprawiania szarlotek, pierniczków, ryżu na mleku, śmietany, dodaje do owoców. Używać go można wszędzie tam, gdzie stosujemy cynamon. Do potraw dodajemy jeden lub dwa owoce utłuczone w moździerzu lub zmielone w specjalnym młynku. Jedynie do grzanego wina lub piwa wrzucamy jeden owoc w całości.

Ludzie Wschodu preferują mocno pachnące potrawy i dlatego kardamon należy do ulubionych i bardzo rozpowszechnionych przypraw kuchni wschodniej. Dodawany jest do przyrządzanej po arabsku kawy, również herbata z kardamonem jest typowym napojem wschodnim. W Anglii dodaje się czasem kardamonu do whisky, w innych krajach bywa stosowany do ponczów, pasztetów, kiełbas i pilawu.

Ciasto ryżowe z rumem

  • Składniki: 6 dag ryżu, 2 szklanki mleka, 2 jaja, 6 dag masła, 6 dag cukru, wanilia, 10 dag posiekanych migdałów, szczypta tłuczonego kardamonu, cukier puder do posypania i kieliszek rumu.

Kruche ciasto przygotowuje się w sposób tradycyjny. Ryż umyć, rozgotować w mleku i po ostudzeniu dodać żółtka, masło i ubitą pianę z białek. Na końcu dosypać migdałów i kardamonu. Ułożyć masę na kruchym cieście. Upiec w dobrze nagrzanym piekarniku i posypać cukrem pudrem. Gotowe ciasto polać kieliszkiem rumu lub araku.

Kardamonki

  • Składniki: ciasto – 30 dag mąki krupczatki, 20 dag masła, 3 surowe żółtka, 5 dag cukru pudru, 5 dag zmielonych orzechów włoskich lub laskowych, 4 utłuczone nasiona kardamonu, sok z cytryny; lukier – 20 dag cukru pudru, 2 białka.

Mąkę przesiać, dodać masło i posiekać, dodać surowe żółtka, przesiany cukier i zmielone orzechy. Zagnieść szybko ciasto i odstawić na 10 minut do lodówki. Z ciasta formować wałeczki, dzielić je na jednocentymetrowe kawałki lub formować podkówki, kółka itp. Lukier: białka z cukrem ucierać na pulchną masę, przyprawić sokiem z cytryny i wsypać kardamon. Przed włożeniem do piekarnika na kardamonkach rozsmarowujemy nożem lukier, pieczemy je w rozgrzanym piekarniku około 10 minut.

Reply