Recenzja: „Mój rower”

mój rower

Recenzja: „Mój rower”

 

„Mój rower” to kolejny z filmów 2012 roku, o których można powiedzieć, że są – o dziwo, bo polska kinematografia przez jakiś czas spoczęła na laurach – niezłe. Mimo dość prostej fabuły w trafny sposób opisuje problemy rodzinne trzech pokoleń mężczyzn z jednej rodziny – dziadka, syna i wnuka, którzy – mieszkając w różnych częściach Europy, spotykają się po latach, by odnaleźć zaginioną babcię. Dziadek, Włodzimierz Starnawski, grany przez Michała Urbaniaka, ma cukrzycę, a w dodatku problemy z alkoholem, potrzebuje więc stałej opieki, której nie może mu zapewnić ani światowej sławy syn – pianista Paweł Starnawski (Artur Żmijewski), ani wnuk – uczący się jeszcze w szkole Maciek (Krzysztof Chodorowski).

Spotkanie spowodowane ucieczką babci, która zakochała się w innym mężczyźnie, zmusza bohaterów do wyruszenia w jej poszukiwaniu.

I chociaż mówi się, że mężczyźni nie rozumieją kobiet, film ukazuje w trafny sposób, że często nie rozumieją także siebie nawzajem. Bohaterowie, mimo że się kochają, nie potrafią tego wyrazić słowami, co sprawia, że cały czas dochodzi między nimi do spięć i kłótni. Skazani na swoje towarzystwo przez kilka dni, ciągle uprzykrzają sobie życie. Widz może odnieść wrażenie, że poza więzami krwi tak naprawdę bohaterów nic nie łączy. Czy jednak tak jest naprawdę?

Przymusowy dłuższy pobyt bohaterów nad jeziorem, u Franka Wery, granego przez Witolda Dębickiego, podkreśla skalę problemu i trudności bohaterów w porozumiewaniu się. Wychodzą na jaw ich konflikty, emocje, latami ukrywane pod maską obojętności, a także skala problemu alkoholowego Włodzimierza.

Punktem kulminacyjnym jest koncert dla małej Karolinki, w czasie którego okazuje się, że czymś, co naprawdę łączy Włodzimierza i Pawła, jest miłość do muzyki. Drugi punkt kulminacyjny to pożar, w czasie którego na włosku wisi życie Włodzimierza i na pomoc spieszy mu – ku zaskoczeniu Maćka – Paweł.

Czy bohaterowie odnajdą wspólny język? Czy uda im się powiedzieć, co tak naprawdę leży im na sercach? Czy odnajdą babcię – Barbarę – i czy wróci ona z Włodzimierzem do domu? Odpowiedź znajdziecie na ekranie :)

Obsada filmu „Mój rower”

  • Michał Urbaniak – Włodzimierz Starnawski
  • Artur Żmijewski – Paweł Starnawski
  • Krzysztof Chodorowski – Maciek Starnawski
  • Witold Dębicki – Franek Wera
  • Anna Nehrebecka – Barbara Starnawska
  • Piotr Szczepanik – Mirek
  • Marcin Tyrol – Ewald
  • Maria Maj – Sabina Dziedzicowa

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=5QiaAxVAiOI[/tube]

 

Reply