Skąd biorą się diamenty?

diamenty

Pochodzenie diamentów

Są przyjacielem każdej kobiety, ale zanim znajdą się w biżuterii, muszą przejść długotrwały proces powstawania. O czym mowa? O diamentach.

Dzisiaj wyjaśnimy kilka dylematów, jakie mogą nasunąć się właśnie w zakresie tych drogocennych kamieni. Zapraszamy do lektury!

Jak powstają diamenty?

Powstanie diamentów wiąże się z erupcjami  wulkanów. Już podczas nauki w szkole dowiedzieliśmy się, że powstały one pod ziemią, pod wpływem bardzo wysokich temperatur i ciśnienia. Dzięki wybuchom wulkanów pojawiły się na powierzchni.

Szacuje się, że diamenty powstały aż niemal do 500 km wgłąb ziemi w skale noszącej nazwę kimberlit, która dzięki aktywności wulkanicznej została wyparta w płytsze warstwy ziemi, co umożliwiło człowiekowi wydostanie diamentów na światło dzienne.

Twardość diamentów

Nie każdy wie, że diamenty wydobywa się w niemal 20 krajach na świecie. Przodują oczywiście kontynenty Afryka,  Australia i Ameryka Północna.

Te minerały są niezwykle twarde. Zbudowane z czystego, utlenionego węgla, w skali twardości Mosha otrzymują maksymalną ilość punktów – 10. Dla porównania talk czy grafit mają jedynie 1 punkt.

Choć to najmniej poznane surowce, w 2005 roku udało się stworzyć imitację diamentu, który był na tyle twardy, że powodował rysowanie naturalnego. Jego struktura przypomina sześciokąty, a dodatkowo ogrzanie do niemal 3000 st. C spowodowało nadnaturalną twardość.

Wielkość diamentów

Największy diament, jaki udało się odnaleźć leży ponad 8 lat świetlnych od nas, nad Australią. To surowiec położony w gwieździe Lucy w konstelacji Centaura. Jest na tyle ogromny, że żadnym znanym sposobem nie udałoby się go sprowadzić do nas.

Każdy wie, że diamenty są niezwykle drogie. Za jeden gram musimy zapłacić około 500 zł, ale Panowie – czego się nie robi dla ukochanych kobiet? Pieniądze nie są istotne, liczy się uśmiech ukochanej.

Reply