Skąd się wziął szampan?

Skąd wziął się szampan?

Skąd wziął się szampan?

Świętujemy nim wiele uroczystości, szczególnie Sylwestra, ale nie każdy wie kto wynalazł ten niezwykły napój z bąbelkami.

Zapraszam do lektury – na pewno rozwiejecie wiele swoich wątpliwości związanych z tematyką szampana.

Anglicy, nie Francuzi

Szampan jest wynalazkiem Anglików, a nie jakby się mogło wydawać Francuzów.

Każdy kto kiedykolwiek produkował własne piwo, wie, że naturalnym wytworem fermentacji są bąbelki. Problem jednak zawsze polegał na tym, jak sobie z nimi poradzić.

Anglicy zasmakowali w winie musującym w XVI wieku. Bardzo często przywozili do kraju beczki z zielonym zwietrzałym winem z Szampanii i dodawali do niego cukier oraz melasę, by wywołać fermentację. Anglicy wynaleźli również mocne, wypalane na węglu butelki oraz korki, umożliwiające przechowywanie takiego napoju.

Szczypta historii

Sięgając do odległych czasów, jak można wyczytać w zapiskach Towarzystwa Królewskiego (Royal Society), to, co dzisiaj zwane jest methode champenoise, zostało najpierw opisane  w Anglii w 1662 roku. Francuzi dodali do tego swój talent handlowy, ale dopiero ponad dwieście lat później udoskonalili współczesne wino wytrawne. Wielka Brytania jest dla Francji największym odbiorcą szampana. Co roku wypija się tam ponad 30 milionów butelek. To prawie jedna trzecia całego rynku eksportowego.

Wśród miłośników tego trunku z bąbelkami krążą również legendy, że to mnich benedyktyński Dom Perignon jest jego wynalazcą. To jednak nie jest prawda – głównym zajęciem duchownego było bowiem pozbywanie się bąbelków z wina musującego. Prawdziwą spuścizną po Perignonie jest umiejętne mieszanie  odmian winogron z różnych winnic, a także użycie drutu lub konopi do zamknięcia korka.

Faktem jest również to, że Amerykanie nazywają swoje wino musujące szampanem. Pozwoliła na to luka prawna – traktat madrycki z 1891 roku stwierdzał, że jedynie okolice Szampanii mogą posługiwać się tą nazwą, a USA podpisały z Niemcami odrębne postanowienie pokojowe i dzięki temu po zniesieniu prohibicji amerykańscy sprzedawcy win skorzystali z tej luki prawnej, sprzedając bez ograniczeń „szampana”.

Szampanówki

Mówi się, że kieliszek, z którego pijemy szampana, był wzorowany na odlewie piersi Marii Antoniny. Po raz pierwszy wyprodukowano go w 1663 roku w Anglii, na długo przed jej panowaniem, więc nie jest to możliwe :) . Jak dotąd nie przedstawiono kontrkandydatury żadnej angielskiej modelki topless. Kto wie, może kiedyś znajdzie się taka kobieta.

Reply