Idealne miejsce do spania

sypialnia

Idealne miejsce do spania

Kłopoty ze snem najczęściej wynikają z tego, że mamy źle urządzoną sypialnię, albo nie mamy jej wcale. Dziś podpowiadamy jak urządzić ją, aby wypocząć.

Wystarczy kilka drobnych zmian, spokojne, ciepłe kolory, dobrze ustawione łóżko, nastrojowe oświetlenie – i sypialnia gotowa.

Nowocześnie

Jeśli mamy niedużą i wąską sypialnię, najlepiej sprawdzi się klasyczny, ale nowoczesny styl. Można to sprawić dzięki stonowanym kolorom i prostym meblom, które nadadzą wrażenia porządku i ładu. Ściany powinny być w jasnych, spokojnych  barwach, ponieważ optycznie powiększą one wnętrze.

By sypialnia nie wyglądała zbyt monotonnie, ścianę u wezgłowia łóżka warto pomalować mocniejszym kolorem. Wygląd pomieszczenia można bardzo szybko zmienić dzięki dodatkom. Wystarczy inna narzuta, ozdobne poduszki i efekt murowany.

W klimacie Prowansji

Jeśli lubimy wiejski styl, spokój, warto urządzić miejsce do spania w takim guście. Jasne, zdobione meble, wiklinowe dodatki i błękitne tkaniny wprowadzą każdego w niezapomniany klimat francuskiej wsi. Wnętrze urządzone w ten sposób jest jasne, ale jednocześnie ciepłe i przytulne.

Prócz szafek nocnych i komody warto również postawić w sypialni wiklinowe kufry. Są piękną ozdobą, a zarazem dobrym miejscem do przechowywania pościeli, narzuty i koców.

Minimalizm w kolorze

W sypialni nie musimy rezygnować z mocnych, energicznych barw. Jednak lepsze od czerwonych lub pomarańczowych ścian i mebli są dodatki w tych kolorach. Łatwo je zmienić, gdy się znudzą.

Jeśli mamy okna, które wychodzą na wschód, warto zamontować w nich  rolety, a wtedy słońce nie zbudzi nas za wcześnie. W małej sypialni możemy zrezygnować z szafek nocnych po obu stronach łóżka, a w to miejsce można postawić lampę na lekkiej, ażurowej podstawie w mocnym kolorze, pasującym do dodatków.

Pastelowy romantyzm

Można również urządzić sypialnię w romantycznym klimacie. Wystarczy białe łóżko z ozdobnym wezgłowiem i jasna pościel w kwiatowy wzór. Pod sufitem możemy zawiesić baldachim. Jest to bardzo kobiece wnętrze, dlatego nie powinno zabraknąć toaletki. Żeby pokój nie wyglądał blado, ściany można pomalować na kontrastowy kolor, a najlepiej sprawdzi się błękit i turkus.

Jak zadbać o porządek w sypialni?

Tylko w czystej sypialni można się dobrze wyspać. Sprzątanie zawsze zaczynamy od łóżka, wietrzymy lub zmieniamy pościel, czyścimy materac, odkurzamy szafki nocne, półki i dywan, a na końcu myjemy podłogę.

Materac najlepiej kupić ze zdejmowanym pokrowcem, wtedy można go łatwo uprać. Powinno się to robić co pół roku. Przy okazji odwracamy go na drugą stronę, dzięki temu równomiernie się ugniata i posłuży nam na dłużej. Jeśli pokrowca nie można zdjąć, na materacu rozsypujemy sodę oczyszczoną, która pochłania zapachy i zabija bakterie. Po godzinie zbieramy ją odkurzaczem. Drugi sposób to czyszczenie za pomocą myjki parowej ze specjalną końcówką do tapicerek- gorąca para dezynfekuje i odświeża.

Pościel powinno zmieniać się nie rzadziej niż co 2 tygodnie, a co 2-3 dni warto ją porządnie wywietrzyć. Zimą dobrze jest wystawić ją na mróz, bo niskie temperatury zabiją bakterie i roztocza. Dbajmy o to, by w ciągu dnia łóżko przykrywać narzutą, która ładnie wygląda i zabezpiecza pościel przed kurzem. Poduszki i kołdrę co kilka dni można spryskać specjalną wodą z olejkiem aromatycznym, który ułatwi zasypianie.

Jeśli mamy wolne miejsce pod łóżkiem, można je wykorzystać do przechowywania zapasowej pościeli lub koców, rzeczy te jednak muszą być dobrze zabezpieczone przed kurzem. Najlepiej je przechowywać w zapinanych, foliowych pokrowcach lub ozdobnych pudełkach czy koszach. Szafki nocne i półki przecieramy chusteczką nasączoną płynem do mycia.

Podłogę najpierw dokładnie odkurzamy, a potem zmywamy za pomocą mopa. Najlepiej użyć takiego z mikrofibry, wystarczy woda, bo mikrofibra pochłania kurz i dokładnie czyści zabrudzenia. To dobre rozwiązanie, szczególnie gdy w domu są alergicy, a w ten sposób nie musimy używać chemii w miejscu, w którym śpimy.

2 komentarze

  1. basia
  2. k_laalaa

Reply